Do úmrtí našeho otce jsme nevěděli, že máme nevlastní sestru. Má nárok na dědictví, když se s ním nestýkala?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 5. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer,po smrti otce jsme se dozvěděli s bratrem,že máme nevlastní sestru o které se otec během svého života nikdy nezmínil,narodila se v době manželství s naší matkou,která o ničem nevěděla,prý je uveden v rodném listu nevlastní sestry,jaký má narok na dědictví pokud se s ním celý jeho život nestýkala ,děkuji za odpověd a jsem s pozdravem.Otec je 32 let rozveden,ale v době narození nevlastní sestry byl ženat s naší matkou a žil ve společné domáctnosti.

Vlastislav Kysučan
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Po smrti otce jste s bratrem zjistili, že měl ještě dceru, která se narodila v době jeho manželství s Vaší matkou. Otec je uveden v jejím rodném listě, ale nikdy se nestýkali. Ptáte se, zda má nevlastní sestra nárok na dědictví.

Dobrý den,

pokud Váš otec před smrtí nesepsal závěť nebo neuzavřel dědickou smlouvu, ve které by stanovil své dědice, pak budou dědici stanoveni na základě zákonné posloupnosti.

Dle zákona dědí přednostně potomci a manžel/ka zemřelého, každý z nich stejným dílem. Právním důvodem dědění je příbuzenství, nezáleží proto na tom, zda se zemřelý a dědic stýkali či zda je potomek „nemanželský“. Pokud Vaši nevlastní sestru Váš otec v závěti výslovně nevydědil, pak jí náleží stejný díl dědictví jako ostatním potomkům.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz