Do dubna 2024 pobírám vdovský důchod. Budu mít poté možnost požádat o jeho obnovu?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 11. 2023 zobrazit původní dotaz

Mohu zažádat o obnovu vdovskeho duchodu,manžel zemrel 30.dubna 2023
Pobírám do dubna 2024
Já jsem narozena 14
14.10.1967.
Děkuji za odpověď

MIROSLAVA EFLEROVA

Píšete nám, že jste 30. dubna letošního roku ovdověla. Nyní pobíráte vdovský důchod po dobu jednoho roku, a to do dubna 2024. Narodila jste se 14.10.1967. Ptáte se, zdali budete mít po prvním roce pobírání vdovského důchod nárok na jeho obnovu. 

Dobrý den, 

po prvním roce je možná obnova vdovského důchodu v případě, že ihned nebo nejpozději do dvou let poté splníte některou z následujících podmínek:

  1. peče o nezaopatřené dítě (studující do 26 let věku),
  2. peče o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
  3. péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s Vámi žije ve společné domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost),
  4. jste sama invalidní ve třetím stupni,
  5. dosáhnete alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší. 

Z Vašeho dotazu usuzuji, že se ptáte na podmínku věku (bod e).  Podle důchodové kalkulačky je stanoven důchodový věk muže stejného data narození na 14.10.2032, po odečtení 4 let vychází datum 14.10.2028, což je datum, kdy dosáhnete minimálního věku pro nárok na obnovu vdovského důchodu. Vy byste tohoto věku ale musela dosáhnout nejpozději do dubna 2026. Pokud nesplníte jinou z uvedených podmínek, tak bohužel nárok na obnovu vdoveckého důchodu mít nebudete. 

S pozdravem za poradnu

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz