Do dědictví jde družstevní byt po tatínkovi. Jak mohu sourozence vyplatit? Bude po zesnulé sestře dědit manžel?

Odpověď na dotaz ze dne 19. listopadu 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, zemřel nám tatínek do dědického řízení jde družstevní byt, je nás 6 sourozenců...¨vlastně už jen 5, jedna sestra už bohužel také zemřela moc mladá. Chci Vás poprosit o radu. Mám dva dotazy. 1. Dohodli jsme se , že byt si nechám já jako pozůstalá dcera a ostatní sourozence vyplatím. A já chci byt přenechat svému dospělému synovi. Ale na vyplacení mých sourozenců potřebujeme úvěr nebo hypotéku. Může si hypotéku vzít můj syn, když bude potom bydlet a vyplatit mé sourozence=ostatní dědice ?? Syn totiž vlastně není dědic. Nebo si musím vzít hypotéku na vyplacení dědictví já , jako přímý dědic ?? 2. 1 sestra zemřela, děti neměla ale zůstal po ní manžel. Má na dědictví po našem tatínkovi nárok i manžel po sestře ? A pokud má, tak stejným dílem jako my děti ?? Děkuji moc za Vaši odpověď
Myšková

Dobrý den,

nejprve k Vaší první otázce. Po tatínkovi budete dědit pouze Vy a Vaši sourozenci, případně děti zemřelé sestry (viz níže odpověď k Vaší druhé otázce). Váš syn není dědicem a proto nemůže nabýt dědictví a ostatní dědice za Vás vyplatit. Můžete tedy byt nabýt pro sebe a domluvit se s ostatními dědici na vyplacení jejich dědických podílů a teprve následně byt převést na svého syna. Nejsem si bohužel jistá, zda lze pro účely vyplacení dědických nároků na družstevní byt získat hypotéku. Tuto možnost je třeba si ověřit u banky. Vím toliko, že hypotéku nelze získat na koupit družstevního bytu. Mám proto obavu, že o to méně bude možné získat hypotéku pro Váš záměr.

K Vaší druhé otázce. Po zemřelé sestře budou dědit pouze její děti. Manžel nikoliv. To vyplývá přímo ze zákona, který stanoví, že v první třídě dědiců dědí děti zůstavitele a manžel a nedědí-li děti, např. proto, že se smrti svého rodiče nedožijí, dědí potomci, tedy děti dětí, a to rovným dílem.

S pozdravem

Barbora Vráblová