Do června 2023, kdy má dcera dostuduje, budu pobírat vdovský důchod. Budu mít v budoucnu nárok na jeho obnovení?

Odpověď na dotaz ze dne 5. 12. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den mám dotaz ohledně obnovy vdovského důchodu manžel zemřel 21.9.2021 vdovský důchod budu mít do června 2023 to dostuduje dcera která pobírá sirotčí já jsem narozená 5.6.1964 prosím kdy si můžu požádat obnovu a splňuji podmínky? Děkuji za odpověď. Zdravím Machová

radoslava machova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že po smrti manžela pobíráte vdovský důchod, na který byste měla mít nárok do června 2023, kdy by měla Vaše dcera ukončit studium. Uvádíte, že jste narozena 5. 6. 1964, a ptáte se, zda budete mít v budoucnu nárok na obnovu vdovského důchodu.

Dobrý den, paní Machová,

obnova nároku na vdovský důchod je možná do dvou let poté, co zanikl nárok na jeho vyplácení, a to z níže uvedených důvodů:
• péče o nezaopatřené dítě,
• péče o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,
• péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, žijícího ve společné domácnosti a závislého na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,
• vlastní invalidita ve třetím stupni,
• dosažení věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk, stanovený podle § 32 zákona č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění.

Věku alespoň o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk, byste měla dosáhnout v dubnu 2025. Pokud nebudete splňovat dříve některou z jiných výše uvedených podmínek pro obnovení nároku na vdovský důchod, měl by Vám na jeho pobírání znovu vzniknout nárok v dubnu 2025.
K obnově nároku na výplatu důchodu nedochází automaticky, ale je třeba podat žádost na příslušnou pobočku České správy sociálního zabezpečení. Proto Vám doporučujeme obrátit se pro podrobnější informace přímo na pobočku ČSSZ, se kterou jste v současnosti ohledně svého vdovského důchodu v kontaktu.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz