Do 2006 jsem měla vdovský důchod, od roku 2015 pobírám invalidní důchod ve třetím stupni. Obnoví mi vdovský?

Odpověď na dotaz ze dne 27. dubna 2019 zobrazit původní dotaz
mám nárok na obnovení vdovského muž umřel rok 2005 pobírala sem rok vdovského narozená sem 25.2.1969 invalidní důchod třetí stupeň mám od roku 2015 děkuji
Viera
Píšete, že jste od roku 2005 vdova, rok jste pobírala vdovský důchod. Od roku 2015 pobíráte invalidní důchod. Ptáte se, zda máte nárok na obnovu vdovského důchodu.

Dobrý den,

pro obnovu vdovského důchodu je třeba splnit některou z těchto podmínek:

  • péče o nezaopatřené dítě,
  • péče o dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
  • péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela (manželky), který s ní (s ním) žije v domácnosti a je závislý na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost)
  • invalidita třetího stupně,
  • dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Zmiňujete invaliditu 3. stupně, která je mezi jmenovanými podmínkami. Důležité je ale také časové hledisko – u vdovských důchodů přiznaných před rokem 2010 platí pětiletá lhůta pro možnost obnovení. Vám byl přiznán invalidní důchod až 9 let poté, co jste ztratila nárok na vdovský důchod, proto podmínku nesplňujete. Jste narozená v roce 1969, takže v roce 2006, kdy jste vdovský důchod přestala pobírat, Vám bylo 37 let. Po pěti letech Vám bylo 42 let, nedosáhla jste tedy potřebných 55 let ani důchodového věku. Z tohoto hlediska podmínky také nesplňujete.

Domnívám se tedy, že nárok na obnovu vdovského důchodu nemáte. Informaci si můžete ověřit prostřednictvím Call centra ČSSZ. Po sdělení svého rodného čísla se můžete bavit zcela konkrétně.

S úctou

Barbora Váchová