Dnes mi lékaři sdělili, že manžel bude žít maximálně pár týdnů. Neumím se s tím vyrovnat. Na koho se obrátit?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 11. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer, dnes mi lékař sdělil, že manžel bude žít maximálně pár týdnů. Leží na onkologii, má metastázy na mozku a fyzicky na tom není dobře. Úplně mě to zlikvidovalo. Už teď jsem sama a neumím si představit, že už se domů nevrátí. Je mi ho hrozně líto. Neumím se vyrovnat s touto situací. Neumím si představit, že všechno skončilo ( procházky, výlety, dovolená, lyžování, kino …..). Život už pro mě nemá smysl, už čekám také na smrt. Kdo mi pomůže? Cítím nekonečnou samotu a beznaděj. Nemám tady kamarádky ani známé. Celý dlouhý život jsem se věnovala rodině, protože manžel hodně pracoval a často nebyl doma a kolegyně z práce jsou kdoví kde. Jsem už 10 let v důchodu. Poraďte mi, jak mám žít, jak to zvládnout, na koho se obrátit. Myslím konkrétní radu, jsem z Pardubic. Mockrát vám děkuji za odpověď. Dana

Dana

Popisujete, že jste se čerstvě dozvěděla velmi smutnou zprávu o Vašem manželovi, který je vážně nemocný. Lékaři odhadují, že bude žít již jen několik týdnů. Zmiňujete, co tato zpráva s Vámi udělala, nevidíte smysl ve Vašem životě, neumíte si představit, že skončily společné zážitky s manželem. Hledáte, jak žít, jste na to sama. Ptáte se, na koho se obrátit v Pardubicích. 

Dobrý den paní Dano,

je mi líto, že jste dostala tak závažnou zprávu. Je zcela pochopitelné, že si neumíte představit, že skončily všechny ty hezké věci, které jste zažívali, že se s tím nemůžete srovnat. Taková zpráva je velmi bolestná, bytostně se Vás dotýká. Je normální cítit se v tváří tvář informaci, že se život našeho blízkého člověka chýlí k závěru, velmi bezradně, beze smyslu. Zároveň mi přijde důležité, že manžel je teď naživu. I když už má možnosti hodně omezené nemocí, můžete ho navštěvovat, dát mu pocit, že není sám, možná si i něco důležitého říct nebo spolu mlčet. Možná se ho potřebujete na něco pro Vás důležitého zeptat. Můžete mu přinést nějaké oblíbené jídlo, i když už toho nejspíše moc nesní. Můžete se ho zeptat, zda má nějaké přání. Čas, který teď spolu máte, je důležitý.

Když jsme na něco těžkého sami, je tíha o to větší. Být nablízku velmi nemocnému blízkému je pochopitelně hodně náročné. Je dobře, že hledáte podporu. Zmiňujete, že jste nikoho kolem nenašla. Rozumím, že nikdo není poblíž. Pokud máte alespoň trochu síly vzpomenout i na lidi, se kterými nejste běžně v kontaktu, možná Vás někdo napadne. Třeba sousedka, se kterou prohodíte pár slov, někdo ze vzdálené rodiny z jiného města. Někdy můžeme být překvapení, že získáme podporu tam, kde bychom ji třeba ani nečekali.

V Pardubicích můžete využít poradnu domácího hospice. Kromě rozhovoru o tom, co se teď s Vámi děje, můžete získat i praktické informace související s umíráním blízkého. Obrátit se na poradnu můžete, i když je manžel v nemocnici.

Další možností, jak získat naslouchajícího, je využít některou z linek důvěry. V rozhovoru můžete mluvit o tom, co se právě děje a společně hledat, co alespoň malého by šlo udělat. Cokoli teď uděláte pro sebe, děláte zástupně také pro manžela, abyste mu teď mohla být nablízku. 

Přeji Vám dobrý čas s manželem.

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz