Dluh za pobyt v nemocnici

Odpověď na dotaz ze dne 25. února 2013 zobrazit původní dotaz
Nedávno mi zemřela babička v nemocnici. Bohužel jsem se pomoci při zařizování pohřbu od nikoho z rodiny nedočkala, zůstal mi i dluh za pobyt v nemocnici. Jak mám postupovat aby mě nemocnice nepenalizovala pokud na to ted nemám finance a dědické řízení ještě neproběhlo? Děkuji Romana
Romana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Nedávno Vám v nemocnici zemřela babička. Musela jste sama vyřídit pohřeb a nyní na Vás zůstaly i dluhy za pobyt v nemocnici. Ptáte se, jak nyní postupovat, abyste nebyla penalizována v situaci, kdy na úhradu nemáte prostředky a dosud neproběhlo dědické řízení.

Dobrý den, paní Romano,

pro začátek si dovolím Vám vyjádřit upřímnou soustrast s úmrtím Vaší babičky. Je mi líto, že jste zůstala sama na zařizování pohřbu i úhradu pobytu v nemocnici. Nejspíš bylo velmi těžké v už tak náročné situaci muset obstarávat i tyto praktické záležitosti a nemít podporu a pomoc příbuzných.

Snadno se může stát, že když je pozůstalý sám na to, aby vyrovnal všechny finanční pohledávky, nedostává se mu prostředků. Uvažuji, zda byste si uměla představit, požádat někoho z příbuzných o pomoc nyní? Zda je někdo takový, komu by bylo možné vysvětlit, jaká je nyní situace s nemocnicí?

Napadá mne, že by bylo dobré, obrátit se přímo na nemocnici – nejlépe na jejich sociální pracovnici – a zeptat se, jak takové situace, kdy lidé nemají dostatek peněz na úhradu pobytu, řeší. Dáte tak najevo ochotu dluh zaplatit a domlouvat se na postupu. Jistě mají zkušenosti s tím, že někdy lidé nemají dostatek prostředků na úhradu. Možná by Vám navrhli splátkový kalendář nebo jinou variantu. Domnívám se, že každá nemocnice bude mít svůj vlastní postup a vnitřní nařízení pro situace, jako je ta Vaše.

Doporučuji  Vám uschovat si doklady o zaplacení, abyste je mohla zařadit do dědického řízení.

O radu se můžete obrátit i na občanskou poradnu, která by měla rovněž vědět, jak ve Vaší situaci postupovat.

S přáním dobrého vyřizování,

Tereza Bímová