Dlouhodobě pečuji o rodiče, otec zemřel a notář zahrnuje částky příspěvku na péči do dědictví. Co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 21. června 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, obracím se na vás s tímto dotazem : DlouHOdobě jsem pečující o osobu blízkou matku i otce. Příspěvky na péči jsem na základě dohody doposud nepřebíral, s tím, že je otec bude "držet" u sebe a budou vyplaceny později (v souladu s pravidly o příspěvcích) na vyžádaní .Následně, když již byla částka celkem vyšší a otec již nechtěl mít částku doma, uložil celkový obnos na nově založený účet - na své jméno a po měsíci zemřel. Při dědickém řízení tak vzniknul problém. Ikdyž je tato záležitost řešena v § 16 zák. č. 108/2006 Sb , kde je mj. uvedeno , že příspěvek není součástí dědického řízení, notář zahrnuje výše uvedenou částku do dědického řízení. K uvedené věci matka sepsala čestné prohlášení o skutečném stavu vzniku a účelu danné částky a dodala potřenou dokumentaci včetně výpočtu a potvrzení poskytovatele příspěvku -PÚ. Prosím, kde je pravda a jak dále postupovat.
Marek Supík

Dobrý den,

příspěvek skutečně není součástí pozůstalosti, a neměl by tedy být předmětem vypořádání v dědickém řízení. V první řadě doporučuji vyrozumět o tom notáře, který vede řízení o pozůstalosti, případně i předložit potřebné dokumenty. Pokud by ani to nepomohlo, proti usnesení notáře se lze odvolat. Pro takový postup bych ale doporučila vyhledat advokáta a další konkrétní kroky konzultovat s ním.

S pozdravem

Barbora Vráblová