Dlouhodobě pěčuji o dceru své nyní umírající ženy. Je možné se postavit vůli jejího otce, který plánuje převzetí péče?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 6. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den
Mám manželku doma v paliativní péči, trpí nevyléčitelným onkologickým onemocněním mozku, prognóza je nepříznivá a smrt se očekává v řádech několika málo měsíců,manželku jsem poznal, když měla malou dceru v té době měla cca 8 měsíců, biologický otec nejevil zájem už při těhotenství a otcovství přiznal v 1,5 roce dcery.V té době už jsme žili s manželkou spolu a dceru vychovávali společně.Dnes je dceři 7 let a máme další dceru 3 roky, která je biologicky má. Biologický otec starší dcery měl každý druhý víkend dceru u sebe.V očekávání smrti jsem celou rodinu přestěhoval do bydliště otce starší dcery ,odkud pochází i manželka,proto aby se sestry neodtrhly od sebe a navrhuji střídavou péči,otec z prvu souhlasil a nyní tvrdí,že až manželka zemře,tak mi starší dceru nechá rok než se přežene největší utrpení ze ztráty matky a pak bude trvat na otočení systému doby kdy bude dcera u mě se svou sestrou,tedy 14 dní u něj a každý druhý víkend u mě, což je rozdělení sester a úplné rozbití rodiny bez ohledu na to že jim zemře matka,jeho úvaha mi přijde sobecká a hlavně nepřijatelná pro děti, přijdou o matku prakticky o soužití obou dětí a u starší dcery i o ztrátu mě jako muže, který jí společně s její matkou vychoval,dále je nepřijatelné,aby po tom co jsem dceru vychoval,staral se o jejich umírající matku a posléze starší dceru vyvedl z nejhoršího zážitku v životě obě děti vystavil dalšímu šoku v podobě rozdělení.
Děkuji za odpověď a přeji hezký den Marek Z

Marek

Dobrý den,

situace, kterou popisujete je poměrně složitá. Obecně lze říci, že zákonnými zástupci dětí jsou jejich rodiče, tedy u starší sestry se na straně otce jedná o jejího biologického otce (nemá-li omezenou rodičovskou odpovědnost), u mladší jste zákonným zástupcem Vy. Po smrti jejich matky budou rodičovská práva a povinnosti náležet u starší dcery jejímu otci a u mladší Vám.

Soud ve výjimečných případech může rozhodnout o úpravě poměrů dítěte, pokud by k tomu shledal závažný důvod. V úvahu by tedy přicházelo podání návrhu na svěření nezletilé starší dcery do Vaší péče. V takovém návrhu je nutno popsat předcházející výchovu nezletilé, její vztahy s biologickým rodičem a samozřejmě uvést důvody pro podání tohoto návrhu (potenciální rozdělení sourozenců). Dále byste měl nastínit vztah mezi nezletilým dítětem a Vámi a rozepsat podmínky, které můžete dítěti zajistit (bydlení, zkušenosti s výchovou dětí).

Velmi bych doporučovala situaci konzultovat s advokátem, který se specializuje na rodinné právo. Zváží s Vámi, jaké jsou možnosti a jak nejlépe postupovat.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz