Dle úřadu nemá syn nárok na sirotčí důchod po svém otci, se kterým jsme žili v UK a zemřel v ČR. Jak to řešit?

Odpověď na dotaz ze dne 29. listopadu 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den ., rada bych více info ohledně mého syna pro sirotčí důchod po muži se kterým jsem žila v Uk a nadále žijí , synovi je 15 let stále navštěvuje školu a dále pokračovat bude v učení . Muž zemřel v CZ letos a zadala jsem v CZ o sirotčí důchod kde v CZ dle jejich rozhodnutí nárok není . Muž tu pracoval v uk a veškeré info jsem jim dala . Ale stále se nic neděje a nevím na koho se obrátit ? Můžete mi v tom nějak poradit popřípadě vyřešit ? Děkuji Lendelova
Iveta
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píštete, že Váš muž zemřel a požádala jste o sirotčí důchod pro svého studujícího syna v České republice. Dle rozhodnutí úřadu v ČR nárok na důchod není. Nic se ze strany úřadů neděje a ptáte se jak máte dál postupovat.

Dobrý den, paní Lendelová,

z Vašeho dotazu mi není zcela zřejmé v jaké fázi se řízení o sirotčím důchodu v ČR nachází. Dle informací z Call centra ČSSZ lze obecně říci, že studující syn by mohl mít nárok pobírat sirotčí důchod z ČR v případě, že jeho otec alespoň jeden rok pracoval v ČR a zároveň splnil potřebnou dobu pojištění pro nárok na invalidní důchod. Potřebná doba pojištění se odvíjí od věku. Potřebné informace o době pojištění naleznete v na stránkách ČSSZ.

Jelikož jste již o sirotčí důchod v ČR požádala, doporučuji Vám kontaktovat informační Call centrum ČSSZ. Klientům volajícím ze zahraničí je k dispozici telefonní číslo +420 257 066 077. Po uvedení synova rodného čísla, by Vám mohla pracovnice poradit jak postupovat konkrétně v této věci dál a zda je možné ve Vašem případě žádat o sirotčí důchod případně ve Velké Británii.

Vyřízení žádosti o sirotčí důchod trvá v ČR zpravidla 90 dnů, u důchodů ze zahraničí se tato doba bohužel někdy prodlouží.

S úctou a pozdravem

Irena Buchtová