Dědictví po otci jsme se kvůli dluhům zřekli. Můžeme teď přijmout dědictví po prarodičích?

Odpověď na dotaz ze dne 5. 11. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chci se zeptat, otec měl dluhy ale bohuzel už umrel, dědictví po otcovi jsme se zřekli, ale teď nám přišlo, řešení dědictví po babičce a dedovi( ti už také nežijí) chci se zeptat, když přijmeme dědictví a zaplatíme notáři poplatek, nemá to zaden vliv na dluhy otce? Dekuji za odpověď

Anna

Píšete, že Váš otec zemřel. Měl dluhy, dědictví jste se po něm zřekli. Ptáte se, jestli teď můžete přijmout dědictví po babičce a dědovi a jestli Vám tím nevznikne povinnost platit dluhy po otci.

Dobrý den,

nemusíte se obávat, jestliže jste dědictví po Vašem otci odmítli, nemůžete jeho dluhy žádným způsobem zdědit znovu. Pokud dědictví po prarodičích přijmete, nemá to žádný vliv na to, že jste odmítli dědictví po otci.

Samozřejmě je nutné si zjistit, zda jsou, nebo nejsou dluhy v dědictví po Vašich prarodičích, abyste jejich případné dluhy nezdědili. Doporučuji u notáře, který vede řízení o pozůstalosti, uplatnit tzv. výhradu soupisu pozůstalosti. Ta zaručuje, že pokud se v pozůstalosti po prarodičích objeví dluhy, budete je v případě přijetí dědictví povinni splatit maximálně do výše hodnoty majetku v pozůstalosti.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz