Dědické řízení po otci je ukončené, aniž by mě někdo kontaktoval. Jak se mohu bránit?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 6. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Mám dotaz. Zemřel mi otec teď 30.3 . 2023 a dnes jsem se dozvěděl že dědické řízení je ukončené aniž by mě kdokoliv kontaktoval. Co mohu dělat, nebo jak se mohu proti tomu bránit. Notář kontaktoval pouze bratra, protože ten zařizoval pohřeb a to je vše. Mě osobně nikdo nekontaktoval a dnes jsem se dozvěděl že notář bratrovi poslal e-mail že je dědictví uzavřené. Jak se mohu bránit. Děkuji za odpověď.

Radek
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že Váš otec zemřel 30. 3. 2023 a dnes jste se dozvěděl, že dědické řízení je ukončené. Notář kontaktoval pouze Vašeho bratra. Zajímá Vás, jak se můžete proti tomuto postupu bránit.

Dobrý den,

Vámi popisovaný postup notáře může být zcela v pořádku. Podle zákona v situacích, kdy zemřelý zanechá jen nepatrný majetek (tj. majetek v hodnotě do přibližně 20 tis. Kč), dědické řízení neprobíhá. Majetek se vydá vypraviteli pohřbu, aby mu pokryl náklady spojené s pohřbem. Doporučovala bych zjistit od bratra, zda notář postupoval tímto způsobem, tj. zda řízení zastavil a pouze vydal nepatrný majetek bratrovi jako vypraviteli pohřbu.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz