Dědické řízení bylo zastaveno pro majetek nepatrné hodnoty. Zaplatili jsme nedoplatky. Máme nárok na vrácení?

Odpověď na dotaz ze dne 7. října 2021 zobrazit původní dotaz
Dobry den, pribuzny zemrel a dedictvi bylo zastaveno pro majetek nepatrne hodnoty, ten byl vydan zrizovateli pohrbu. My jsme ale po smrtipribuzneho zaplatili jeho nedoplatky u ruznych organizací. Museji nam tyto penize vratit? Uz jsme jim psali vyzvu ale nechteji nam to vratit.Brani se tim, ze z naseho uctu byly dosud placeny veci pribuzneho, ale prece po jeho smrti kdyz neni dedic my nejsme povinni nic platit. Musi nam to vratit? A dle jakeho paragrafu?Dekuji Marta
Marta

Dobrý den,

Pokud bylo řízení zastaveno z důvodu majetku nepatrné hodnoty, znamená to, že po zůstaviteli (zemřelý příbuzný) ani neexistovali žádní dědici a tím pádem nemůže nikdo odpovídat za dluhy zůstavitele.

Pokud byste za zemřelého něco platili na popud společností, které takovou platbu po vás vyžadovali, jednalo by se o platbu bez právního důvodu, zákon toto označuje za bezdůvodné obohacení (to je upraveno v § 2991 a násl. občanského zákoníku). Nicméně upozorňuji, že neznám všechny detaily Vaší situace, proto velmi doporučuji konzultovat věc ještě s advokátem, který Vás nastalou situací provede.

S pozdravem

Barbora Steinlauf