Dědečkovi nepomohla na rakovinu plic žádná léčba. Existuje způsob, jak rakovinu vyléčit i v pokročilém stádiu?

Odpověď na dotaz ze dne 17. 2. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, můj dědeček má metastázii rakoviny plic a žádná léčba mu nepomohla chemoterapie mi to spíš zhoršila někde na netu jsem četla, že jedna paní byla v Olomouci kde jí před pár lety operovali srdce. A podruhé tam šla s metastázií rakoviny plic (stejně jako to máuj dědeček) prý se pořádně nehýbala ale vnímala okolí. Po pár dnech v nemocnici jí ta rakovina prý zmizela a všechny nemocnice a lékaři říkali, že se nemoc už nedá léčit. Tím naznačuji, že existuje způsob jak rakovinu vyléčit i v pokročilém stádiu paní znám a je zase zpátky taková jaká byla. Svěřila se s tím na internetu a mnoho lidí tomu nemohlo uvěřit. Můžete mi prosím k tomu dát zpětnou vazbu? Děkuji.

Anna

Váš dědeček podstoupil chemoterapii, ale nádor plic s metastázami to podle Vašeho názoru jen zhoršilo. Na internetu jste četla o paní v Olomouci se stejnou diagnózou jako má Váš dědeček. Byla téměř imobilní. Dočetla jste se, že po pár dnech v nemocnici paní rakovina zmizela, navzdory prognóze lékařů. Zajímá Vás, jestli existuje způsob, jak rakovinu vyléčit i v pokročilém stádiu.

Milá paní Anno,

případ paní, o které píšete, že se vyléčila z generalizované rakoviny plic, neznám, nemohu Vám k tomu napsat nic určitého. Občas se setkáváme se zprávami o zázračném vyléčení někoho, komu již lékaři oznámili, že situace je beznadějná.

Někdy se samozřejmě lékaři mohou splést a vyhodnotí např. snímek z rentgenu jako metastázy a později se ukáže, že o rakovinu nešlo. U nádorů, které byly ověřeny histologicky (to znamená, že někdo prohlédl kousíček odebrané tkáně pod mikroskopem) je jistota správné diagnózy mnohem vyšší. Ale i pacienti s takto potvrzeným zhoubným onemocněním mohou stonat různě, záleží jednak na typu nádoru a na konkrétním člověku, který s rakovinou bojuje. Všechny odhady prognózy vycházejí vždy jen ze statistik (tedy z toho, jaký bývá průběh onemocnění u většiny nemocných), ale samozřejmě život je pestrý a výjimky jsou možné.
Chápu, že když se to týká Vašeho dědečka, chcete věřit, že také dojde, k nějakému zázraku, že se dědeček vyléčí. Zcela tomu rozumím. Nechtěla bych Vám brát naději, ale pokud vím, žádný způsob, jak vyléčit generalizovanou rakovinu plic, kde již selhala všechna onkologická léčba, neexistuje. Určitě i ošetřující lékaři Vašeho dědečka zvážili všechny možnosti, a pokud by ještě nějaká smysluplná léčba byla, dědečkovi by ji nabídli. Na internetu se jistě dá najít mnoho alternativních postupů, které vyléčí vše od rýmy až po rakovinu, ale často to bývají jen způsoby, jak z Vás někdo chce vytáhnout peníze.
Takže pokud by šlo o mého dědečka, touto cestou bych nešla. Spíš bych se nějak snažila vzít na vědomí, že dědeček je vážně nemocný a už tu nemusí být dlouho a hledat cesty, jak být co nejvíc s ním, jak ještě společně užít čas, kterého už nemusí být mnoho. Jak dál zajistit péči, na co se dědečka ještě zeptat, jak mu dát najevo, že ho máte rádi.

Myslím na Vás i Vašeho dědečka a přeji vše dobré.

S úctou

Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz