Dědeček má nádor. Prognóza je krátká. Opravdu není možné ho nějak léčit?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 1. 2024 zobrazit původní dotaz

Dědeček je už několik týdnů v paliativní péči, má diagnostikováný nádor, prognóza několik dní až, týdnů.
Chápu, že s nádorem už se nic nedělá a nic mu proti němu nepomůže. Bohužel mu hodně otékají nohy, myslím si, že to je důsledkem zánětu v těle, který už se také neléčí. Má ho už od propuštění z nemocnice. Podávají se injekce morfia, na odvodnění a proti nevolnosti.
To opravdu není možnost, aby byl pacient léčen doma? Přijde mi, že si v nemocnici podepsal rozsudek smrti.
Chápu, že s nádorem nelze nic, ale proč se neléčí sekundární problémy, které potenciálně zkracují délku jeho života a jen se otupují jeho smysly?

Karel

Váš dědeček má neléčitelný nádor, lékaři odhadují prognózu na dny až týdny. Je v paliativní péči, má léky na bolest, otoky, nevolnost. Domníváte se, že některé potíže, kterými trpí, zkracují jeho život a ptáte se, zda není možné je léčit. 

Dobrý den,

nedovedu si představit, jak velkou bezmocí a nejistotou právě teď procházíte.

Z vašeho dotazu však vnímám jako důležité to, že se Vašemu dědečkovi dostává adekvátní paliativní péče v domácím prostředí. To znamená péče, která je zaměřená na maximální komfort dědečka, který má život limitující chorobu. Péče mírnící obtíže, které s sebou postupující choroba přináší, jako např. dušnost, nevolnosti, bolest atd. Cílem paliativní péče rozhodně není zkracovat život, ale dělat jeho závěr co nejméně zatěžující a takový, jaký by si přál Váš dědeček. Například strávit poslední čas se svou rodinou v prostředí, které je mu blízké, a bez velkého trápení.

Vždy je důležité si uvědomit, co je primární příčina a co důsledek nastupujících obtíží. V dědečkově případě je primární příčinou nevyléčitelný nádor. Důsledkem je mimo jiné otok nohou, který zmiňujete. To je příznak, který u onkologických pacientů vidíme velmi často. Zjednodušeně řečeno je nejčastěji způsobený nedostatkem bílkovin v krvi, protože pacienti trpí nechutenstvím, málo jedí, hubnou a také tím, že velkou část spotřebuje právě samotný nádor. V takto pokročilé fázi onemocnění se s tím opravdu nedá nic víc dělat. Někdy pro úlevu zkoušíme léky na odvodnění, o kterých sám mluvíte, ale efekt nebývá vždy.

Snad Vám má odpověď alespoň trochu pomůže.

Přeji Vám s dědečkem co nejkvalitnější společný čas.

S úctou

Helena Liscová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Helena Liscová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz