Dědeček má na bolesti opiátovou náplast Transtec, je spavý, nemá chuť k jídlu, do nemocnice nechce. Co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 4. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den! Prosím o radu,je to pátý den co jsme našemu dědečkovi aplikovali opiatovou naplast Transtec,léky na bolest mu nepomahaly a tak má naplas, ale zda se nám,že stav se zhoršil, nemuzeme ho probudit a když se nám to podaří , tak s nami moc nekomunikuje a jídlo mu musíme nutit, nevím jak dál postupovat, no nemocnice nechce a za necelý tyden má narozeniny 89 roku. Tak předem děkuju za odpověd spozdravem krasneho dne přeju.

Beruska

Milá Beruško,

zhoršení stavu, které popisujete, nemusí souviset s Transtecem. Zahájení léčby opiátovou náplastí sice někdy může způsobit větší spavost, ale většinou to bývá pouze první 1-2 dny po nalepení a potom se to upraví. Spíše bych řekla, že větší únava a nechutenství bude způsobena progresí základního onemocnění. Bohužel ale nevím, jakou má dědeček diagnózu ani jakou dávku Transtecu Vám lékaři předepsali. Rozhodně bych Transtec bez domluvy s ošetřujícím lékařem nevysazovala, hrozí, že by se bolesti opět výrazně rozbouřily. Rozhodně je dědečkovi lépe v situaci, kdy sice více pospává, ale na bolesti si nestěžuje, než kdyby ho trápily bolesti a spát by nemohl. Můžete se zkusit spojit s dědečkovým praktickým lékařem a poprosit ho, zda by se na dědečka nepřišel podívat.

Jídlo doporučujeme spíše jen nabízet, ale nenutit. Pokud má dědeček onkologické či jiné závažné onemocnění, je normální, že chuť k jídlu spíš nemá a přílišným nátlakem, byste ho asi spíš obtěžovali.

Pokud si dědeček převoz do nemocnice nepřeje a Vy máte kapacitu o něho v domácím prostředí pečovat, je správné dědečkovo přání respektovat a moc Vám přeji, abyste jeho 89. narozeniny společně oslavili v klidu domova. Je to požehnaný věk, ale je možné, že teď už je dědeček na konci cesty. Jestliže je jeho přáním zůstat doma mezi svými, bude moc fajn, když se Vám podaří mu ho splnit.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz