Dědeček má IV. stupeň rakoviny s mnohočetnými metastázemi. Měl by vědět celou pravdu o krátké prognóze svého života?

Odpověď na dotaz ze dne 5. 4. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
dědeček má 4 st. rakoviny. Má již neoperovatelný nádor v dutině břišní i s metastázy + meta v plicích. Má velké bolesti zad, která je ostrá vystřelující do nohy.
Občas kašle krev. Zřídili jsme domácí hospic, který teprve začne k dědečkovi dojíždět. Mohou z Hospicu lékař předepsat silnější opiáty na bolest?..
Nikdo nám nedokáže říct, nebo nechce, nevím, kolik dědečkovi zbývá času. Dědeček si stále myslí, že bude ještě dobře...neví celou pravdu. Bojíme se, že když se jí dozví, tak to úplně vzdá...
Děkuji za odpověď.

Janik

Váš dědeček má neoperovatelný nádor v dutině břišní s mnoha metastázemi. Zařídili jste pro něj péči domácího hospice. Ptáte se, jak mohou lékaři hospice tišit bolesti. Zmiňujete, že ani Vy ani dědeček nevíte vše o jeho zdravotním stavu. Jemu to říkat nechcete, ale Vy byste to vědět potřebovali.

Dobrý den,

z toho, co píšete vnímám, že Váš dědeček má rozsáhlé nádorové onemocnění, které mu v tuto chvíli způsobuje velké obtíže. Dovedu si představit, že péče o něj musí být velmi intenzivní a náročná. O to víc Vás chci ubezpečit, že jste udělali dobře, když jste požádali o pomoc domácí hospic. Jedná se o profesionály — lékaře a sestřičky, kteří Vám pomohou tuto situaci zvládnout. Jednou z priorit jistě bude dědečkovi tlumit bolesti na co nejmenší úroveň. Máme mnoho druhů léků a cest podání na tišení bolesti a zajištění komfortu pacienta. U pacientů s takto pokročilým onemocněním způsobující velké bolesti jsou určitě na místě silná analgetika – tedy opiáty.

Ptáte se na prognózu – čas, který dědečkovi ještě zbývá. Položit tuto otázku vyžaduje velkou odvahu, ale považuji ji za velmi důležitou. Jak pro pečující – tedy Vás, tak pro dědečka. Každý pacient má právo na informace o svém zdravotním stavu. Zároveň každý toto máme ale jinak, někdo chceme vědět všechno, někdo jen základní věci a někdo nechce vědět nic. Lékař domácího hospice s dědečkem jistě povede citlivý rozhovor na toto téma, pokud dědeček informace bude chtít. Z našich zkušeností vyplývá, že pro pacienty je často velmi důležité vědět, v jaké fázi nemoci se nachází a kolik času jim zbývá. Nezřídka kdy se stává, že to pacienti sami cítí, jen o tom dosud nemluvili. Čas, který zbývá, je pro Vás všechny cenný, lze zařídit důležité věci, rozloučit se, uzavřít co je potřeba.

Vzhledem k tomu, že Vašeho dědečka nevidím, tak nejsem schopná odhadovat konkrétněji možnou prognózu. Mohu však mluvit obecně, pokud takový pacient přestává chodit, slábne, moc nejí, někdy je zmatený atd., pak mluvíme často o jednotkách týdnů. Neváhejte se zeptat lékaře daného hospice.

Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trochu pomůže.

Přeji Vám mnoho sil.

S pozdravem

Helena Liscová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Helena Liscová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz