Děda prochází hormonální léčbou rakoviny. Přes dobré výsledky se poslední týden dost zhoršil, máme kontaktovat hospic?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 3. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, před asi půl rokem byl můj dědeček hospitalizovaný v nemocnici pro bolesti zad, po mnoha vyšetřeních se nakonec ukázalo, že jde o rakovinu prostaty s metastázemi na obratlích. Dostal léky na bolest ve formě náplasti, započala hormonální léčba, vše trvá do dnes. Bohužel nám nikdo neřekl nějakou prognózu. Poslední týden se děda dost zhoršil, je více unavený, většinu dne tráví spánkem, trpí nechutenství a nechce ani moc pít, moc ani po domě nechodí, říká, že je slabí a všimla jsem si, že ani nohy ho pořádně neposlouchají. Na kontrole tuším v březnu, měl výsledky dobré, onkoložka nadále doporučovala pokračovat v hormonální léčbě. Vím, že by se toto dědovo zhoršení mělo řešit, ale bohužel nevím na koho se brátit, zda je vhodnější kontaktovat přímo nějaký hospic, který nám, ale žádný z lékařů, kteří mají dědy v péči nenabídl nebo může se slabostí pomoci praktická lékařka či i ta onkoložka.
Děkuji moc za odpověd

Lenka

Váš dědeček se delší dobu léčí s nádorem prostaty, který se rozšířil i do kostí. V poslední době chřadne, je hodně unavený, slabý a nemá chuť k jídlu. Ptáte se, na koho se obrátit.

Vážená Lenko,

primárně bych doporučila kontaktovat ošetřující onkoložku. Nemusí jít nutně o zhoršení v důsledku postupu nádoru i když máte pravdu, že to je bohužel nejpravděpodobnější vysvětlení. Mohlo by jít o komplikaci s nádorem spojenou. Podobný projev může mít například vyšší hladina vápníku, která u postižení kostí někdy bývá přítomna. Případně o jinou komplikaci. Tedy odběr krve na základní laboratoř vnitřního prostředí a krevní obraz by mohly pomoci určit nejvhodnější další postup. Někdy bývá jednodušší obrátit se na praktického lékaře, což je v tomto případě také dobrý postup.

Pokud by šlo skutečně o zhoršování v důsledku postupu nemoci, pak je hospic zcela na místě. Nakonec i lékař v hospici by měl umět rozpoznat, zda pacient je pro hospicovou péči již indikován nebo potřebuje jinou formu péče.

S pozdravem,
MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz