Děda má rakovinu žaludku a metastázy v plicích, chemoterapii nedostane. Může mu něco pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 30. července 2020 zobrazit původní dotaz
Mam dotaz mám dědu je mu 79 a diagnostikovali mu rakovinu žaludku a metastáze v plicích doktoři říkají že má měsíc možná do konce roku na chemoterapii ho odmítají poslat z dohodu jeho věku a taky že ho to zabije existuje něco co mu může nějak prodloužít zivot ? nebo aspoň co by mu zmírnilo bolesti ? nechci e sním tak brzo loučit
Nikola
Vašemu dědečkovi lékaři zjistili rakovinu žaludku s generalizací do plic, chemoterapie nebyla indikována. Dostali jste informaci o očekávané prognóze v řádu několika málo měsíců. Ptáte se, zda existuje léčba, která by mohla dědečkovi prodloužit život či zmírnit bolesti.

Dobrý den, Nikolo,

pokud onkologové zhodnotili věk a celkový zdravotní stav Vašeho dědečka, pokročilost nemoci, možný přínos a očekávané nežádoucí účinky chemoterapie a došli k tomu, že je rozumnější tuto léčbu nezahajovat, věřím tomu, že šlo o uvážené rozhodnutí. Zřejmě by v tuto chvíli chemoterapie Vašemu dědečkovi opravdu spíš ublížila, než prospěla. To ale rozhodně neznamená, že se nedá dělat nic. Určitě je namístě účinná léčba všech symptomů, kterými choroba nemocného sužuje, jako jsou právě bolesti, nevolnosti nebo dušnost. Tato léčba může jak prodloužit nemocnému život, tak zlepšit jeho kvalitu.

Je dobře se domluvit, kdo bude nyní hlavním dědečkovým ošetřujícím lékařem, bude s ním v pravidelném kontaktu a bude mít další postup na starosti. Může to být ošetřující onkolog, praktický lékař nebo v terminálním stadiu nemoci lékař mobilního či lůžkového hospice.

Doporučovala bych i probrat s dědečkem, jak si přeje strávit čas, který má před sebou, zda doma s rodinou nebo spíše v nějakém lůžkovém zařízení, co je pro něj důležité, co by třeba ještě rád stihl zařídit, kam se podívat, s kým se potkat atd. Vím, že není snadné se na tyhle věci ptát, ale často je nakonec otevřená komunikace příjemnější pro obě strany.

Moc na Vás myslím a přeji Vám i Vašemu dědečkovi, aby mu bylo co nejlépe, a dobře jste užili společný čas.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková