Děda má rakovinu plic a nechce se léčit. Dá se mu nějak ulevit od bolesti?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 7. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, Deda má rakovinu(Plice.) a neléčí jí,Ne chce.. bolí ho cele telo. nohama už vubec ne pohne. a má dušný kašel. Da se mu pomoct od bolesti ..Léky.konopy.. ..dostupne z lekarny ... ..Kolik mu prosím upřímně zbývá. Často se dusí . uživa ventolin a leky na bolest. Děkuji za odpoved

Michal P

Váš dědeček má rakovinu plic, onkologickou léčbu si nepřál. Trápí ho bolesti celého těla, dušnost a kašel, je zcela upoutaný na lůžko. Ptáte se na časovou prognózu a na to, jak dědečkovi pomoci.

Milý Michale,

ze zkušenosti vím, že odhady časové prognózy jsou hodně ošemetné i u nemocných, které mám před sebou, natož takhle na dálku. Z toho, co o dědečkovi píšete, bych soudila spíše na čas v řádu dnů či týdnů než delší, ale samozřejmě se mohu mýlit.
Důležitější než přesný odhad času se mi jeví dostatečně dědečkovi ulevit od symptomů, které ho trápí. Zmiňujete, že nějakou medikaci na bolest a dušnost již má, ale zřejmě nestačí. Zkuste se spojit s dědečkovým praktikem (případně s lékařem z mobilního hospice, pokud ve vašem okolí funguje) a poradit se. Na silné nádorové bolesti a dušnost je často třeba předepsat léky ze skupiny opiátů, běžná analgetika či konopí i Ventolin na dušnost bývají málo. Také je možno zapůjčit koncentrátor kyslíku, aby jej dědeček mohl při atakách dušnosti použít.

Myslím na Vás i Vašeho dědečka a moc Vám přeji, aby trápení, které dědečkovi jeho nemoc přináší, nebylo příliš veliké.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz