Děda má nádory v kostech, velmi zhubnul, hodně spí a nemá sílu vstát. Jak bych mu mohla pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 5. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer prosím vás můj děda má rakovinu kosti má 32 nádorů.. Jeden dokonce 12cm.. Byl na ozáření půl roku zpátky od té doby chodí jen na injekce.. Co měsíc jenže tedkom děda... Má z 115kg... 64kg a do teď chodil o berlich... Jenže teď furt spí a dokonce už potřebuje pomoc vstát a vypadá to že zas zhubl můžu se zeptat jak dlouho tu ještě tak bude je ku teprve 56 let a já to nezvládám už teď brecim každou nooc je to jak můj otec je vším ráda bych mu pomohla ale nevím jak!!

Renata

Váš děda má velmi pokročilé onkologické onemocnění s mnohočetnými ložisky v kostech. Podstoupil ozařování a dostává injekce, které by měly postup nemoci zpomalit. Vnímáte, že děda hubne a celkově slábne. Máte o něj velký strach, protože ho nechcete ztratit, ráda byste mu pomohla. Přesto je pro Vás důležité vědět, jak dlouho v takovém stavu může žít.

Dobrý den, paní Renato,

bohužel Vám nemůžu napsat nic optimistického. Vašeho dědečka jsem neviděla, ani o něm nemám dostatek informací, abych dokázala napsat cokoliv konkrétního. Jediné, co bych mohla z Vašich informací vyvodit je, že hubnutí a slabost nebude možno nijak zastavit. Děje se to právě v důsledku pokročilosti nemoci, kterou není možné léčit. Zlepšit jeho stav ve smyslu doplnění síly a energie v tuto chvíli bohužel není možné. Váš dědeček se nejspíš nachází v závěru života. Kolik času má před sebou, Vám takto na dálku nedokážu říct. Může to být několik měsíců, ale i několik týdnů. V tuto chvíli je pro něj důležité, aby na toto těžké období nebyl sám. A aby měl k dispozici co nejlepší úlevu od potíží, které mu jeho postupující nemoc přináší. Pokud by měl bolesti či jiné potíže, obraťte se na jeho ošetřujícího lékaře – onkologa, praktického lékaře, či ambulanci paliativní medicíny ve vašem okolí. Cílem péče a léčby nyní nebude prodloužení života, protože to není reálné, ale zajištění co největšího komfortu a pohodlí tak, jak je to pro Vašeho dědečka důležité a dobré. O tom může rozhodovat jen on sám, co v tuto chvíli nejvíc potřebuje, jak by si další péči představoval a co je pro něj důležité či naopak nepřípustné.

Je dost možné, že v příštích týdnech či dnech nebude mít Váš děda chuť k jídlu a bude jen velmi málo pít. I to je zapotřebí v jeho situaci respektovat. Jeho tělo bude slábnout nejen zvenku, ale i zevnitř. Bude mít minimální výdej, a tedy i potřeby jídla a tekutin. To je zapotřebí přijmout a nenutit ho ani do fyzických výkonů, když na ně nebude mít sílu, ani do jídla, když nebude mít chuť. Pro Vás bude tedy v příštích týdnech nejtěžší respektovat to, že jeho tělo slábne a nedokáže téměř nic, i samotné dýchání může být námahou. Pokud dokážete tuto těžkou situaci přijmout a dědečka do ničeho nenutit, budete pro něj velkou oporou. Samozřejmě společně s dobrou léčbou obtěžujících projevů nemoci, což je úkolem pro jeho ošetřujícího lékaře.

Přeji Vám mnoho sil a trpělivosti a Vašemu dědečkovi klidný čas.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčová

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz