Děda má karcinom žaludku a metastázy v játrech, zvrací, zešedivěl, má bolesti. Máme čekat to nejhorší?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 11. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mému dědovi diagnostikovali karcinom žaludku v terminálním stadiu s metastázemi v játrech. Pouštěli ho z nemocnice do domácí léčby s tím, že má 2 měsíce života. Celou dobu vypadal dá se říci stejně. Během 14 dní najednou hrozně zhubl, propadli se mu tváře, zešedivěl,nejí, zvrací černou vodu a začal mít bolesti. Chci se zeptat při tak velkém zhoršení už se máme připravovat na nejhorší? Děkuji

Veronika

Dobrý den, Veroniko,

jestli Vašemu dotazu dobře rozumím, ptáte se, zda se máte připravit na to, že Váš děda může brzy zemřít. Má karcinom žaludku a v posledních dnech došlo k výraznému zhoršení stavu. Nejí, zvrací černou tekutinu a má bolesti.

Bohužel tušíte dobře, že život Vašeho dědečka se nachýlil k závěru. Je dost možné, že pokud ještě v tuto chvíli žije, má před sebou nejspíš poslední dny života. Zkuste se obrátit na mobilní hospic ve Vašem okolí, jestli by neměl kapacitu přijet a pomoct utišit zvracení a bolesti. Případně, pokud máte dobře spolupracujícího praktika, může dědečkovi předepsat injekční léky proti bolesti a zvracení a aplikaci zajistit pomocí agentury domácí péče. Pokud nebudete mít k dispozici žádnou pomoc a léky, nezbyde Vám jiná možnost než zavolat záchranku, aby dědečkovi ulevili buď na místě, nebo pak v nemocnici.

Přeji hodně sil a dědečkovi co největší úlevu.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz