Děda leží na oddělení paliativní péče, kde si účtují poplatek. Mohou takový poplatek účtovat a z čeho ho lze hradit?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 6. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. V nemocnici na oddělení paliativní péče mi leží děda v terminálním stádiu. Za každý den si účtují poplatek, který nazývají nadstandardní pokoj,ale bylo mi řečeno že jde spíš o běžný poplatek, že tam vůbec může být, že ani jiné než údajně nadstandardní pokoje nemají. Problém je že oddělení spadá pod nemocnici, takže je dědy status "hospitalizovaný", takže nemá nárok na pečovatelský příspěvek. Přitom kdyby byl v hospicu a ne v nemocnici, tak na příspěvek nárok má. Proč poplatek musíme platit, když má být péče (hospitalizace) hrazena pojišťovnou? Není vybírání poplatku, které je na oko nazvané "nadstandardním pokojem" nesmysl? Existuje nějaký další příspěvek, ze kterého bychom pobyt mohli hradit?Oba jejich důchody padnou na nájem, který samozřejmě musí platit i po dobu,po kterou je děda v nemocnici. Konkrétně jde o Ústřední vojenskou nemocnici. Moc děkuji za odpověď

Tereza
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den Terezo,

Váš děda leží v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) na paliativním oddělení, kde si účtují poplatek. Jako hospitalizovanému bylo dědovi pozastaveno vyplácení příspěvku na péči, důchod na pokrytí všech nákladů nestačí. Ptáte se proč se poplatek v nemocnici hradí.

Mohu Vám potvrdit, že v případě hospitalizace bohužel dědovi příspěvek na péči opravdu nenáleží. Co se týká platebních podmínek hospitalizace, mohou být individuálně nastaveny nemocnicí, bohužel nejsem schopná se k jejich relevantnosti vyjádřit. Ale ráda bych Vás podpořila, abyste kontaktovala sociální pracovnici v ÚVN, případně přímo v paliativním týmu této nemocnice a na podmínky plateb se zeptala a nechala si vše vysvětlit. Zeptat se můžete také na možnosti řešení situace Vašeho dědy, sociální pracovnice v ÚVN by s tím mohla mít zkušenosti.

Můžete se pokusit požádat o okamžitou pomoc v hmotné nouzi. Žádost se podává na úřadu práce v místě trvalého bydliště (v tomto případě bydliště Vašeho dědy). Jde o nenárokovou dávku, která se poskytuje na základě zhodnocení individuální příjmové a sociální situace, o přidělení rozhoduje úřad práce.

S přáním vyřešení složité situace

Petra Černá

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Černá

poradenská pracovnice a vedoucí poradny, redaktorka internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz