Dceři zamítli sirotčí důchod. Máme nárok na jinou finanční podporu?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 1. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den ,,moji dceři umřel otec zazadala jsem o siroci důchod ,který byl zamítnut ,,,chtěla jsem se zeptat na co má teda nárok jestli třeba má nárok na státní alimenty jestli něco takového existuje ? Nebo na všechno budu sama děkuji Kubicova

Hedvika kubicova

Píšete nám, že po smrti otce Vaší dcery jí byl zamítnut sirotčí důchod. A ptáte se, zda má nárok na jinou finanční pomoc, jako třeba státní alimenty, pokud něco takového existuje.

Dobrý den, paní Kubicová,

dávka obdobná „státním alimentům“ sice skutečně existuje, jmenuje se náhradní výživné, ale je určena nezaopatřeným dětem v situaci, kdy má rodič z rozhodnutí soudu platit výživné, ale svou vyživovací povinnost vůči dítěti neplní. Zdá se mi, že tento případ není tím, o kterém nám píšete.

I tak ale existují jiné druhy finanční pomoci, které by se Vás mohly týkat, abyste nebyla, jak píšete, na všechno sama. První, který mě napadá je přídavek na dítě. Jde o dávku poskytovanou rodinám s dětmi, které mají příjem nižší, než 3,4násobek životního minima. Dávka se vyplácí ve třech výších podle věku dítěte. 

Jako další by mohl Vaši situaci ulehčit příspěvek na bydlení, na který máte nárok, pokud náklady, které za bydlení měsíčně dáváte, přesahují 30 % Vašich měsíčních příjmů. 

A pokud jste se ocitly v hmotné nouzi, máte také nárok na příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, nebo dávku mimořádné okamžité pomoci. Podrobnosti najdete na stránce MPSV. Ještě mě napadá, ač to možná víte, že, pokud jste někde zaměstnaná na dohodu, nebo jakýkoliv typ úvazku, máte také nárok na daňové zvýhodnění na děti. I to může příjmu v rodině znatelně přilepšit.

Nakonec mě napadá, že by Vám mohlo pomoct navštívit sociální odbor městského, nebo obecního úřadu ve Vašem bydlišti, kde pracovníkům můžete detailně popsat Vaši současnou situaci a oni by zas s Vámi probrali odpovídající možnosti finanční podpory, které můžete využít.

S pozdravem

Lukáš Kutek

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lukáš Kutek

poradenský pracovník

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz