Dceři byla pozastavena výplata sirotčího důchodu a mně vdovský důchod také nepřišel. Jak je to možné?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 10. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,od roku 2011 pobiram vdovský a dcera sirotčí důchod.
Dcera je v 1.rocniku na Vysoké škole zemědělské v Praze.
V červenci byla oznámit na OSSz (kam spadame) , že je přijata na VŠ,ale potvrzení o studiu dodá 11.zari, protože to dříve není možné.Pracovnice OSSz řekla, že to není žádný problém, že to v září úplně postačí!(nikam to nenapsala,ani nepoznamenala).
Dcera to 11.zari odnesla na OSSz a 20.zari jí přišel doporučený dopis, že se jí důchod pozastavuje a také už jí v srpnu nepřišel.Opet šla na OSSz,kde jí - zase jiná pracovnice oznámila, že se to stává,na obnovení sirot.duchodu jsou 3 měsíce a dostane vše zpětně!
Dcera nemá na zaplacení koleje, ještě má při škole brigádu.
Další problém nastal, když bez jakéhokoliv upozornění,nebo dopisu mě vdovský důchod teď v září také nepřišel.Platila jsem z něho energie,vodu a paušály.Jak je tohle možné?
V červenci řeknou v pohodě a pak jsme bez peněz?!

Jaromíra

Píšete, že od roku 2011 pobíráte vdovský a dcera sirotčí důchod. Letos dcera nastoupila na vysokou školu, což na OSSZ oznámila a potvrzení o studiu dodala, jakmile to bylo možné (11. 09.). Nicméně jí mezitím byla pozastavena výplata sirotčího důchodu a byla informována, že na obnovu je 90 dní. Bez upozornění nepřišel vdovský důchod v září ani Vám. Ptáte se, jak je to možné.

Dobrý den,

nejprve mi dovolte vyjádřit lítost nad tím, že jste nyní ve složité situaci kvůli pozastavení výplaty pozůstalostních důchodů Vy i Vaše dcera.

Sirotčí důchod by měl náležet i v době prázdnin mezi jednotlivými stupni studia, pokud na sebe studium bezprostředně navazuje. Z toho chápu, že by dcera měla mít nárok na výplatu ještě v měsíci srpnu. Sirotčí důchod v těchto případech náleží během prázdnin i tehdy, když student vykonává brigádu

Pokud dcera studuje prezenčně, není překážkou ani přivýdělek. Pokud by studovala kombinovanou či dálkovou formou, tak nárok na sirotčí důchod bude mít pouze v případě, že příjem nebude zakládat účast na pojištění (při výdělku nad 3999 Kč (u DPČ) nebo 10 000 Kč (u DPP)).

Na základě dříve dodaných podkladů o předpokládané délce středoškolského studia Česká správa sociálního zabezpečení (dále jen ČSSZ) studentovi po ukončení studia na střední škole a uplynutí prázdninových měsíců zastaví výplatu sirotčího důchodu. Poté je třeba pro pokračování výplaty dávky doložit potvrzení o pokračování studia. V případě že škola, na kterou student nastupuje, vydává potvrzení o studiu až při zápisu (u VŠ zpravidla v září) je třeba studium doložit poté, jak Vaše dcera řádně učinila. V tomto případě není třeba podávat námitku proti rozhodnutí a ČSSZ by po obdržení potvrzení o obnovení nároku měla výplatu důchodu automaticky obnovit a doplatit. Zákonná lhůta pro vyřízení je 90 dnů (zpravidla však bývá obnova vyřízena dříve). Podle toho, co píšete, dceři bohužel nebyla tato informace o postupu poskytnuta a Vás to nyní dostalo do nepříjemné a náročné situace, což mne mrzí.

Dle Vámi zaslaných informací předpokládám, že pokračující výplata vdovského důchodu po uplynutí jednoho roku od úmrtí Vašeho manžela se váže na péči o nezaopatřené dítě. Tím, že dceři byl v době pozastavení nárok na výplatu sirotčího důchodu, jste bohužel dle výkladu nároku na vdovský důchod nepečovala o nezaopatřené dítě, a tak podmínku pro nárok na vdovský důchod nesplňovala. Mám za to, že by Vám ale měl přijít oznamovací dopis.

Mrzí mne, že Vám tato situace přinesla tolik nepříjemností a komplikací. Doporučila bych obrátit se po bližší informace o postupu a informace o tom, kdy dojde k obnově výplat důchodů přímo na OSSZ v místě Vašeho bydliště nebo na Call centru ČSSZ na telefonním čísle 800 050 248.

Doufám, že k obnově výplat pozůstalostních důchodů dojde co nejdříve.

S úctou

Anna Hašplová

Dotaz zodpovídá

PhDr. Anna Hašplová

poradenská pracovnice, redaktorka internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz