Dceři byl přiznán sirotčí důchod v roce 2005. Byl vyplácen do roku 2013, kdy jsme se přestěhovaly do Anglie. Jak postupovat?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 3. 2023 zobrazit původní dotaz

Zdravim, mam dotaz ohledne sirotciho duchodu. V roce 2005 muj pritel umrel, jelikoz mame dceru, v roce 2005 jsem pozadala o s.duchod. Byl pridelen dcery ale byl na me jmeno. V roce 2013 jsem odjela zit do Anglie i s dcerou. V Dubnu 2013 jsem prevzala posledni plat. Od te doby az do ted nic. Nevim jestli ma zadost byla zastavena nebo zrusena. Ma dcera bude mit brzo 18 let. Chtela bych vedet pokud mam zadost obnovit nebo pozadat o novy vymer sir.duchodu. A jak zaridit platbu na muj ucet v Anglii. Dekuji za odpoved a preju krasny vecer. Misurdova

zaneta misurdova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vaší dceři byl v roce 2005 přiznán sirotčí důchod. Ten byl vyplácen na Váš účet až do roku 2013 – tedy do doby, než jste se společně přestěhovaly do Anglie. Dceři bude brzy 18 let. Ptáte se, jestli je možné nyní žádost obnovit či požádat o nový výměr sirotčího důchodu. Dále se ptáte, jak zařídit platbu na Váš účet v Anglii.

Dobrý den,

sirotčí důchod obecně náleží po celou dobu, kdy je Vaše dcera z pohledu zákona tzv. nezaopatřeným dítětem – tedy do skončení povinné školní docházky a dále po dobu studia až do věku 26 let.

Domnívám se, že český sirotčí důchod by měl dceři náležet i v době, kdy pobýváte v Anglii. Nárok na důchod by dceři zanikl jedině v případě, že by byla osvojena další osobou.

Napadá mě, jestli výplata důchodu nebyla pozastavena spíše z důvodu nedoložení nějakých dokumentů (např. potvrzení o studiu, potvrzení o žití, změna bankovních údajů, apod.).

Obecně je výplata důchodu možná i do zahraničí. Sirotčí důchod dcery může být vyplácen nadále Vám, nebo si od svých 18 let může dcera požádat o změnu výplaty na svůj účet.

Pro konkrétní řešení situace ohledně nároku na důchod Vaší dcery je třeba obrátit se přímo na Klientské centrum České správy sociálního zabezpečení (pro volání ze zahraničí můžete využít tel. + 420 257 066 077) nebo na místně příslušnou pobočku, která důchod dcery již dříve vyřizovala.

Držím palce, aby se povedlo výplatu důchodu brzy zdárně zařídit.

S pozdravem

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz