Dcera v hmotné nouzi pečuje o matku s příspěvkem na péči. Jak si může zvýšit příjem, aniž by o dávku přišla?

Odpověď na dotaz ze dne 17. července 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, jako pracovník v pomáhající profesi mám klientku, která by podle mě určitě dosáhla min. na 1.stupeň závislosti u PNP. Pomáhá jí dcera, která nebydlí ve společné domácnosti, ale ve stejném domě. Peníze by od maminky nechtěla, maminka přesahuje částku životního minima asi o 70 Kč. Platí si léky, dopravu k lékaři,buď taxi nebo dává na benzín sousedovi. Když jí chybí jídlo, pomáhá právě dcera, která ale pobírá dávky hmotné nouze, na ÚP jí sdělili, že když bude uvedena jako osoba zajišťující péči, o dávky přijde, protože se jí oněch 880 Kč započítá do příjmu.Jí samotní z těch peněz nezůstane nic. Proto nemůže maminka žádost podat, protože nikdo o své dávky přijít nechce. jak postupovat?Je nějaký jiný způsob, jak by si paní mohla zvýšt příjem? Děkuji za odpověď
EvaBeránková
Píšete, že máte klientku, která by podle Vás měla mít nárok na příspěvek na péči, pomáhá jí dcera. Obě jsou v obtížné finanční situaci, příjem paní jen o málo překračuje částku životního minima, dcera pobírá dávky hmotné nouze. Dcera zjistila, že pokud by byla uvedena jako pečující osoba v rámci příspěvku na péči, byl by jí tento příspěvek započítáván do příjmu a přišla by o zmíněné dávky hmotné nouze. Zajímá Vás, jestli je nějaký jiný způsob, jak by si Vaše klientka mohla zlepšit finanční situaci.

Dobrý den, paní Beránková,

oceňuji Váš zájem o potřeby klientky a snahu podpořit ji při hledání, na jaké formy podpory může mít nárok. Naše poradna se zaměřuje na základní informace o příspěvku na péči, nemáme detailní informace o jednotlivých formách podpory. Podle našich informací je poznatek dcery správný: pokud matka s dcerou nesdílí domácnost, započítával by se dceři jakožto pečující osobě tento příspěvek jako příjem.

Dá se uvážit, zda by pečující osobou v žádosti o příspěvek na péči mohl být někdo jiný, než dcera. Může to být i nepříbuzná osoba, pokud spolu uzavřou smlouvu. Pro úplnost dodávám, že případně přiznaný příspěvek na péči slouží příjemci k tomu, aby si hradil potřebné služby nebo dával peníze někomu blízkému, kdo se o něj stará.

Nevím, zda by paní splnila podmínky pro přiznání některého z příspěvků nebo dávek – např. příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a podobně. Poradit mohou přímo na příslušné pobočce úřadu práce, základní informace mohou podat v některé z občanských poraden.

Přeji Vám, ať se Vám při práci daří.

Barbora Váchová