Dcera studující střední školu otěhotněla. Budeme mít nadále nárok na pozůstalostní důchody?

Odpověď na dotaz ze dne 14. 4. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat v červnu to bude rok co mi že tel manžel já pobytem vdovský důchod a dcera , které je 19 sirotčí důchod návštěvuje střední školu denní studium teď zjistila že je těhotná.Tak by nás zajímalo zda i nadále budeme mít nárok na důchod obě moc děkuji za odpověď nebo co je potřeba udělat aby i nadále nezanikl nárok na důchod nám oběma moc děkuji za radu

Jarmila M.
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že Vám před necelým rokem zemřel manžel. S dcerou pobíráte pozůstalostní důchody. Dcera má 19 let, studuje prezenčně střední školu a nyní zjistila, že je těhotná. Ptáte se co dělat, aby Vám pozůstalostní důchody nezanikly.

Dobrý den,

ráda bych Vám nejdříve za naši poradnu vyjádřila upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho manžela.

Po prvním roce pobírání vdovského důchodu musíte splnit jednu z následujících podmínek, aby Vám vdovský důchod byl dále zachován:
a) pečujete o nezaopatřené dítě (mladší 26 let),
b) pečujete o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
c) pečujete o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
d) jste sama invalidní ve třetím stupni,
e) dosáhla jste věku alespoň o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

(Dítětem podle písmen a) a b) se rozumí dítě, které má po zemřelém nárok na sirotčí důchod).

Vaše dcera pro pobírání sirotčího důchodu musí dodržet podmínky pro jeho zachování – podmínka nezaopatřenosti (věk do 26 let a nepřerušení studia). Kdyby byla nucena ze zdravotních důvodů (těhotenství) studium přerušit, pak je třeba pro zachování nároku poslat na správu čestné prohlášení o tom, že není v pracovním poměru, který by jí zakládal účast na sociálním pojištění, ani v evidenci úřadu práce a že nepobírá dávky podpory v nezaměstnanosti.

Dokud bude dcera potřebné podmínky pro nárok na sirotčí důchod splňovat, pak i Vy byste měla mít nadále nárok na vdovský důchod.

Informaci a přesný postup si prosím ověřte na Okresní správě sociálního zabezpečení, kde po nahlášení rodného čísla můžete konzultovat Váš konkrétní případ.

S pozdravem

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz