Dcera pobírá příspěvek na péči, s mužem se rozvedeme. Mohu žádat o navýšení příspěvku o 2000 Kč?

Odpověď na dotaz ze dne 28. srpna 2018 zobrazit původní dotaz
Dobry dem mam 13 letou dceru je postizena pobira prispevek ma peci.Bohuzel se.budem rozvadet s manzelem.Ta chci vedet jestli pak muzu zadat o naviseni prispevku o ty dva tisice ja mam duchod 9200 alimenty ve.visi 5000 stech 9200 pujde 3000 na hypoteku
Michala
Ptáte se, zdali můžete žádat o navýšení příspěvku na péči o dva tisíce pro svou třináctiletou dceru po rozvodu s manželem.

Vážená paní Michalo,

mrzí mě, že procházíte rozvodem. Představuji si, že to s sebou přináší mnohé změny včetně změn finančních.

Žádost o zvýšení příspěvku na péči zkusit podat můžete. Zdali bude žádosti vyhověno závisí na posouzení příjmů, které provede Úřad práce ČR. Pokud dospěje k závěru, že příjmy osob žijících ve Vaší domácnosti (jejich příjmy se posuzují dohromady) jsou nižší než dvojnásobek částky životního minima těchto společně posuzovaných osob, tak Vám bude příspěvek na péči zvýšen. Částku životního minima pro Vaši domácnost si můžete orientačně spočítat v kalkulačce MPSV.

Konkrétní posouzení zde v poradně neděláme, doporučuji Vám obrátit se přímo na krajskou pobočku úřadu práce, kde mají agendu příspěvku na péči na starosti. Informovat se lze také v Call centru Úřadu práce ČR.

Vzhledem ke změně Vaší finanční situace po rozvodu je také možné zjišťovat, zdali byste neměla nárok na některé z dávek státní sociální podpory či dávek hmotné nouze.

Držím palce při vyřizování.

S úctou za poradnu Cesty domů

Monika Vaníčková