Dcera po maturitě pracuje, odebrali nám pozůstalostní důchody. Můžeme žádat o jejich obnovu, začne-li opět studovat?

Odpověď na dotaz ze dne 8. října 2018 zobrazit původní dotaz
Dobry den.Dcera ted v zari odmaturovala na druhy pokus.Od 20.9.2018 mi byl odebran vdovsky a sirotci duchod.Dcera nastoupila od 1.10.2018 do prace.Ale zjistila,ze se unahlila a chtela by dal studovat.Je mozno zazadat znovu o vdovsky a sirotci duchod, pokud by jeste ted v rijnu nastoupila na denni formu studia a zda by byl ve stejne vysi jako pred odebranim?Dekuji za odpoved
Lucie
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že dcera ukončila studium a začala pracovat a proto Vám byla ukončena výplata pozůstalostních důchodů. Dcera má zájem začít znovu studovat v denní formě studia. Zajímá Vás, zda je možné znovu o výplatu důchodů požádat a jaká by byla jejich výše.

Dobrý den,

odpověď na první otázku je snadná – pokud nově nastane situace, kdy osiřelé dítě nebo vdova opět splňují podmínky pro přiznání pozůstalostního důchodu, mají nárok na obnovení jeho výplaty. Pokud dcera začne studovat, je třeba o obnovení důchodu požádat ČSSZ a to písemně, s přiloženým potvrzením o studiu a s jednacím číslem, které bylo dceři přiděleno. Podobně můžete Vy požádat o obnovu vdovského důchodu. V případě, že byste měly nějaké nejasnosti, můžete se obrátit na ČSSZ prostřednictvím jejich call centra.

Předpokládám, že výše důchodů bude obdobná, ale nemám přesné informace o tom, zda se při obnově důchodu po velmi krátké době částka přepočítává nebo ne.

Přeji Vám i dceři vše dobré.

Barbora Váchová