Dcera pečuje o manželku ve 4. stupni závislosti, já mám invaliditu 3. stupně. Mohu také žádat o příspěvek na péči?

Odpověď na dotaz ze dne 7. ledna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den mám Ind. důchod 3 stupeň (Bechtěrev) od roku 2006 . Manželka má 4 stupeň pečuje o ní dcera ve společné domácnosti , Můžu si požádat také o příspěvek na péči pro zhoršení zdravotního stavu dcera by pomohla obě má .
Jan
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Rád byste věděl, zda si můžete požádat o příspěvek na péči, když se Váš zdravotní stav zhoršil. Péči by Vám poskytovala dcera, která již pečuje o maminku.

Dobrý den, pane Jane,

příspěvek na péči je dávka, která je určena lidem, kteří z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při zvládání svých základních životních potřeb. Při této dávce se posuzuje míra schopnosti se o sebe postarat. Pokud zhoršení Vašeho zdravotního stavu má dopad na míru schopnosti se o sebe postarat, požádejte si o tuto dávku.

Od dcery je moc hezké, že se o vás takto stará. Pro úplnost dodávám, že příspěvek je možné také využít k hrazení další pomoci a sociálních služeb, jako jsou pečovatelské služby, osobní asistence nebo odlehčovací služby, které pomáhají pečujícím pečovat o své blízké.

Zdravím Vás.

Oldřich Hanibal