Dcera má příspěvek na péči, nyní měsíc i invalidní důchod. Může mít obojí?

Odpověď na dotaz ze dne 14. května 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, jsem neslyšící. Mám neslyšící šestnáctiletou dceru na PNP (příspěvek na péči). Žádala jsem i částečné invalidní důchod. Před měsícem moje dcera dostala peníze od částečné invalidní důchod. Teď mám dotaz, jestli můžu dostávat peníze od PNP, když má dcera má 1.stupeň částečného invalidního důchodu? Zatím mi nikdo nevysvětlil, jak má být. Prosím o odpověď, děkuji Mějte se hezký den
Právě
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete nám, že Vaše 16letá dcera je příjemkyní příspěvku na péči a před měsícem získala také nárok na invalidní důchod pro invaliditu 1. stupně. Ptáte se nás, zda kvůli této nové skutečnosti dcera neztrácí nárok na příspěvek na péči.

Dobrý den,

invalidní důchod je jedním ze 4 druhů důchodu českého důchodového systému a slouží k zabezpečení osob, kterým kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu poklesla pracovní schopnost a nemohou si tedy plnohodnotně vydělávat na živobytí.
Příspěvek na péči je naopak dávkou nedůchodovou a je poskytován osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při péči o sebe a při zajištění soběstačnosti. Příjemce příspěvku na péči může pak sám rozhodnout, komu tyto prostředky předá tak, aby si pro sebe zajistil potřebnou pomoc.

Tyto dvě dávky jsou tudíž na sobě nezávislé a jedna osoba může být příjemcem jak invalidního důchodu, tak i příspěvku na péči.
Pokud bude Vaše dcera i nadále splňovat podmínky pro příspěvek na péči, tzn. bude stále závislá na pomoci jiné osoby při zajištění své soběstačnosti, nárok na příspěvek na péči kvůli přiznání invalidního důchodu neztratí a bude pobírat obě dávky současně.

S přáním všeho dobrého

Lucie Přádová