Dcera je po úrazu dva roky v kómatu, delší dobu nejeví žádné reakce. Přemýšlím o tom, že bychom ji odpojili od přístrojů.

Odpověď na dotaz ze dne 23. 1. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, nemyslete si o mě prosím nic zlého, jsme všichni už vyčerpaní, už nemůžeme takto dál. Naše dcera spadla před dvěma lety nešťastně z koně a následně upadla do kómatu, její mozek nefunguje, je plně odkázaná na přístroje. Chodíme za ní denně, pokroky v kontaktu byly od začátku jen malé, delší dobu není žádná reakce, ale na CT je vidět nějaká malá funkce mozku. Stydím se o tom kdekoliv mluvit a už vůbec to nechci řešit s lékařem… přemýšlím o tom, že bychom ji z přístrojů odpojili. Mohu to po lékaři chtít?

Marie
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že Vaše dcera před dvěma lety spadla z koně a následně upadla do kómatu, kdy je plně odkázána na přístroje a její mozek nefunguje. Obracíte se na nás s dotazem, jestli je možné po lékaři chtít, aby dceru odpojili od přístrojů. Zároveň píšete, že se stydíte o takových myšlenkách kdekoli mluvit a už vůbec to nechcete řešit s lékařem.

Dobrý den,

je pravdou, že v českém prostředí bývá odpojení od přístrojů stále vnímáno jako kontroverzní téma. Současně ale je ukončení přístrojové podpory postup, který se běžně děje a který je vnímán jako eticky i právně v pořádku. Úvaha o odpojení od přístrojů přichází zpravidla v okamžiku, kdy je zřejmé, že stav pacienta je neměnný, medicína nedokáže zajistit jeho vyléčení ani udržení kvality života, o kterou by pacienta stál. Prodlužování biologického života pacienta může být vnímáno jako nepřirozené a může pacientovi přinášet diskomfort nebo strádání, které nemusí být v zájmu pacienta.

Ptáte se, jestli můžete žádat lékaře o odpojení dcery od přístrojů. Z pohledu práva jako rodič a zákonný zástupce dcery máte plné právo hájit zájem dcery a podílet se na rozhodování o zdravotní péči. Součástí tohoto spolurozhodování může být i úvaha o ukončení přístrojové podpory. Nebojte se tedy s lékařem o všem komunikovat. Je možné, že i sami lékaři nebo ošetřovatelský personál situaci vnímají podobně jako Vy a na dalším postupu najdete shodu.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz