Co mám dělat, aby mě neodmítal přítel, kterému diagnostikovali rakovinu, jak mu mohu pomoci a nebýt mu přítěží?

Prosím o radu. Jsem v hrozné situaci, mému dlouholetému příteli byl diagnostikovám kolorektální karcinom. Odmítá mě, říká, že mi přeje, abych byla opět šťastná, že chce, abych se opět smála. Už se mnou přestal i komunikovat, ale já jsem stále s nim. Nemůžu se s tím smířit, nedokážu ho opustit, trápíme se oba, oba pláčeme. Prosím, odpovězte mi.jak se mám zachovat? Udělám cokoliv, jen aby dožil v klidu. Moje srdce a svědomí říká "zůstaň", ale nevím jestli teď, v této době, nejsem pro něj spíš přítěží.

Shrnutí dotazu

Píšete, že Váš přítel vážně onemocněl a pro Vás oba je pochopitelně velmi těžké tuto situaci přijmout.

Odpověď na dotaz

Vážená Majko,

to také není vůbec nic jednoduchého, je to bolestný a ne zrovna krátký  proces. Určitě lze ale říct, že obecně je člověku vždy lépe, když na těžkost a bolest není sám.

Píšete, že nevíte, co máte dělat a jak se rozhodnout, protože Váš přítel Vás vlastně odhání – chtěl by, abyste byla znovu šťastná a znovu se smála. Jistě i on tuší, že to nefunguje tak jednoduše. Tím, že byste od něj odešla, by se Vám patrně neulevilo a do smíchu by Vám zrovna nebylo.

Sama píšete, že máte pocit, že byste měla zůstat, ale že nechcete být přítěží.

Myslím, že „přítěží“ je právě přítelova nemoc – a patrně i jeho ohledy k Vám, a možná i stud a lítost nad tím, jak se teď před Vámi mění a jak těžce prožívá to, co ho v životě potkalo v podobě vážné nemoci.

Co je jistě důležité, je respektovat jeho potřeby i způsob prožívání – někdo se v takové situaci víc stáhne do sebe, tolik nekomunikuje, ale pro většinu lidí je přece jenom blízkost a starost druhého člověka podporou a leckdy i motivací k tomu, aby člověk nerezignoval a s nemocí bojoval, nebo i lépe snášel její průběh.

Myslím, že Váš přítel Vás chce ochránit a chce možná spíš svým odmítáním říct, abyste nepovažovala za svou povinnost starat se o něho a zůstávat s ním. Troufnu si i předpokládat, že by si ve skrytu duše velmi přál, abyste zůstala, ale nechce to otevřeně říct.

To je v této chvíli víc na Vás – právě otevřeně říct, že s ním zůstat chcete, a jeho nabídky k tomu, abyste ho opustila, poslouchat nechcete. Alespoň tak soudím z Vašeho postoje a pocitů, o kterých píšete. Pokud to tak opravdu je a Vy s ním zůstat chcete a cítíte to jako správné, udělejte to – a spíš se zaměřte na konkrétní malé kroky, kterými můžete jemu i sobě pomoci zvládat těžké období, ve kterém spolu jste. 

Potřebujete teď sebrat sílu a kuráž – a pokud by Vám k tomu mohl pomoci rozhovor s psychoterapeutem, vyhledejte ho – mohl by být užitečný jak pro Vás, tak pro Vašeho přítele.

V každém případě nezapomínejte prosím na péči o sebe,  potřebujete totiž ještě zázemí i pro sebe - kamarádku, přátele, někoho dalšího, s kým můžete o tom, co prožíváte, mluvit – kde můžete nabrat síly, povolit napětí, bolest a strach. I to může pomoci jak Vám, tak i Vašemu příteli.

Moc na Vás a Vašeho přítele myslím a držím Vám palce. 

Ilona Peňásová

 

Provoz poradny je financován z grantů a darů

Od roku 2005 jsme odpověděli na více než 5 250 dotazů. Pomáhejte s námi.

Rozvoj a redesign portálu Umírání.cz proběhl za podpory Nadačního fondu UNIQA v Nadaci Pontis

  • Nadační fond Uniqa
  • Nadácia Pontis
Newsletter

Odebírejte novinky z organizace Cesta domů

Odebíráním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Cesta domů je nezisková organizace, která od roku 2001 poskytuje v nepřetržitém provozu odbornou multidisciplinární péči lidem na konci života. ©Cesta domů, 2026. Obsah webu je chráněn autorským právem. Bez předchozího souhlasu není možné texty, fotografie ani další obsah dále šířit či komerčně využívat.

Cesta domů, z.ú.,
Heleny Kočvarové 1,
140 00 Praha 4
  • IČO: 265 28 843
  • DIČ: CZ 26528843