Co jsem se stala maminkou, mám strach se smrti, bolesti a co bude dál. Jak se s tím smířit?

Odpověď na dotaz ze dne 10. června 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den jsem 17 měsíců maminka a od té doby mám strach se smrti. Nikdy předtím jsem nad smrti nepřemýšlela ale poslední dobou když lehám večer do postele tak se mi sevře hrudník těžko se mi dýchá a bojím se umřít snažím se nad tím přemýšlet čeho se nejvíc bojím a to je to že se bojím že to bude bolet a co se stane s mým tělem a co bude dál. Dost mě to trápí a nemám si s kým o tom popovídat už se nechci bat chci se s tím nějak smířit jen nevím jak na to děkuji za odpověď.
Lenka

Dobrý den,

někdy se stává, že se při porodu nebo v průběhu raného mateřství u ženy zvýrazní strach ze smrti. Při porodu jsou mnohé ženy vystaveny poprvé situaci, kdy se setkávají se začátkem života, který v sobě připomíná i realitu jeho konce. Navíc je v mateřství nějak obsaženo, že ženy chtějí své mateřství dokončit, vychovat dítě a žít tedy alespoň do dospělosti svého dítěte, cítí svou potřebnost a zároveň vědí, že to nemohou zcela zaručit. I když o tom mnoho žen takto nepřemýšlí, pouze to cítí, tyto existenciální otázky mohou začít být s mateřstvím výraznější. Nevím, jestli je to i Váš případ, ale nabízím to jako jednu z možností.

Přijmout, že nemám svůj život pod kontrolou natolik, abych nezemřela, je opravdu těžké a v mnoha lidech to vyvolává obrovský strach nebo úzkost. Na zvládnutí těchto obtíží je dobré získat podporu, která může mít různou podobu. Protože Vás neznám, nabídnu Vám několik možností k uvážení:

  • Sdílet s ostatními lidmi své obavy, vyžádat si podporu a blízkost, když Vám začne být zle (vzbudit partnera, zhluboka s ním dýchat, nechat se držet za ruku, vymluvit se z toho), mluvit o svých obtížích, i když je Vám lépe, zjišťovat, zda někdo nezná odpovědi na některé z Vašich otázek.
  • Vyhledat lékaře a požádat pro nějakou dobu o farmakologickou pomoc. Antidepresiva pomáhají projít obtíže a období, která se nám už nedaří zvládat vlastními silami. Je zbytečné vystavovat se dlouhému utrpení, když existuje pomoc a nemusíte tak vydávat příliš mnoho sil na kompenzování svých obav.
  • Vyhledat psychoterapeutickou pomoc a požádat terapeuta o provázení tímto obdobím.
  • Sdílet i praktické otázky – pokud Vás trápí, co by bylo s Vaším tělem nebo jakou máte představu o vlastním umírání, můžete je reálně zvážit a vyhledat informace. Některé lidi uklidní, když vědí kde a jak budou jednou pohřbeni, nebo že existují různé formy tlumení bolestí či snížení jiných nepříjemných symptomů při umírání.
  • U věřících navíc obracet se i o podporu k Bohu a vyžádat si pomoc duchovního.
    Tyto druhy podpory se dají kombinovat podle Vašich potřeb i možností.

Určitě není nezbytné, abyste byla na své trápení sama. Už jste začala v hledání pomoci přes naši poradnu a chci Vás podpořit, abyste na sebe nekladla zbytečně vysoké nároky a nenutila se zvládnout to sama. Ve strachu je obvykle lepší mít k dispozici druhé lidi, ať již blízké nebo odborníky.

Zuzana Vondřichová