Co dělat pro zmírnění bolesti pacientky s mnohočetnými metastázami v játrech i pobřišnici?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 11. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
naše babička umírá. Má metastázy v játrech i pobřišnici a bohužel trpí bolestí. Jsme v poněkud obtížné situaci, protože ošetřující praktický lékař je na dovolené a zastupující lékař od něj nemá recept s modrým pruhem. Nicméně nám napsal náplasti Durogesic - 12, které už bohužel nezabírají (přestože má teprve druhou). Babička v noci (hlavně od 24h do 4 h do rána, kdy játra pracují, trpí bolestí). Včera jsme ze zoufalství zkusili přidat ještě jednu. Ale moc nezabrala. Je nějaká možnost, jak tlumit bolest (obklady, masáže ...). Bydlíme v malém městě, kde se, bohužel, nenajde nikdo, kdo o paliativní medicíně něco ví. V pondělí by snad měl proběhnout převoz do hospice (pokud to ještě bude mít význam), ale do té doby jí potřebujeme nějak ulevit od bolesti.
Děkuji za odpověď.

Jarmila Nováková

Píšete o Vaší babičce,která má mnohočetné metastázy v játrech i pobřišnici a trpí bolestí. Ptáte se, co můžete pro zmírnění bolestí udělat, když praktický lékař je nedostupný.

Vážená paní Nováková,

je pro mne trochu obtížné takto na dálku, bez bližší znalosti babiččina zdravotního stavu psát o možnostech léčby. Pokud má babička nalepenou zvýšenou dávku Durogesicu (2x 12,5ug/hodinu), bude trvat minimálně 6, ale spíše 12 hodin, než se účinek projeví. Mezitím můžete určitě babičce podat například Paralen 500mg 2 tablety – nejvýše však 4 gramy za den. Paralen je velmi dobrý a účinný lék na bolesti s minimem nežádoucích účinků (opatrnosti je třeba u nemocných s jaterním onemocněním, ale pokud babička nemá příliš žlutou kůži nebo oční bělmo, nemusíte dávku upravovat) a je volně prodejný v lékárně.

Kdyby toto nepomohlo, vyhledejte nejbližší nemocnici a požádejte o léčbu bolesti. Kromě opiátů ve formě náplasti existují i tabletové, rychle působící opiáty (například Sevredol), který by Vám v nemocnici mohli předepsat.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz