Co dělat při úmrtí v domácí péči?

Odpověď na dotaz ze dne 15. ledna 2006 zobrazit původní dotaz
Pečuji o rodiče v pokročilém věku. Zajímá mě postup činnosti(co dělat, kam volat, co zařídit...) z hlediska zdravotnického, organizačního a event. právního v případě zjištění (nebo podezření) smrti "svěřence".
Zbyněk
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den,

na Váš dotaz, jak postupovat při úmrtí člověka doma, jsem se Vám snažila napsat všechny důležité informace a činnosti. Na odpovědi spolupracoval i lékař, psycholožka a vrchní sestra Domácího hospice Cesta domů. Pokud máte ještě nějaký další dotaz, znovu napište do poradny, ráda Vám odpovím.

Co dělat při úmrtí v domácí péči

Jak poznám, že došlo k úmrtí?

 • člověk nereaguje – a to ani na silné hlasové podněty, ani na bolestivé podněty (můžete zkusit štípnout do ruky)
 • není patrné dýchání (chybí pohyby hrudníku, přiložíte-li ucho k ústům zemřelého, není nic slyšet, také je možné přiložit k ústům zrcátko a vyzkoušet, jestli se zamlží nebo ne)
 • puls není hmatný ani na krčních tepnách
 • při rozevření oka je zornice široká a nereaguje na světlo, někdy oči zůstávají otevřené a nejdou zavřít.

Nejeví-li člověk známky života a smrt se u něho dala očekávat, ať už z důvodu vážné nemoci nebo vysokého věku, doporučila bych postupovat takto:

 • uložit zesnulého do vodorovné polohy – vyndat polštář a další podložky. Je lepší, když necháte tělo přikryté dekou, pomaleji dochází k vychladnutí těla
 • ztlumit topení, otevřít okno, je vhodné zapálit svíčku a v klidu se rozloučit
 • zavolat praktického lékaře (PL) a požádat jej o návštěvu, aby konstatoval úmrtí
 • zavolat příbuzným, kteří by se chtěli také ještě rozloučit

Proč právě praktického lékaře? On je ten, kdo nemocného znal, předepisoval mu léky, a tak by měl nejlépe vědět, jakými nemocemi zemřelý trpěl a co bylo pravděpodobnou příčinou smrti. Kromě toho, konstatování smrti a sepsání ohledacího protokolu je v kompetenci PL. Pokud se někdo stará doma o těžce nemocného či starého člověka, je dobré informovat PL o tom, že si přeje pečovat o blízkého doma až do konce, a vyžádá si od  něho předem i lékařskou zprávu o jeho zdravotním stavu.

Pokud je PL nedosažitelný, třeba o víkendu, voláme LSPP (lékařská služba první pomoci), takzvanou pohotovost. Pro takový případ je potřeba mít doma přichystané lékařské zprávy, případně výsledky a nálezy z různých vyšetření absolvovaných v posledních letech, týdnech, dnech. Z těchto zpráv může lékař, který zesnulého neznal, vyčíst diagnózy onemocnění, kterými trpěl, a snáze určit příčinu smrti.

Nemůže-li z nějakých důvodů přijet PL ani lékař z pohotovosti (LSPP), volejte záchrannou službu, linku 155. Zde je potřeba nahlásit, že se jedná o očekávané úmrtí. V případě, že zemřelý neměl trvalé bydliště v místě, kde zemřel, je možné, že přivolaný lékař bude chtít vyrozumět Policii ČR.

Policii ČR je nutné volat bezprostředně po nalezení mrtvého těla v případě, je-li podezření na sebevraždu nebo trestný čin.

Co přichystat před příjezdem lékaře (hodí se to mít někde připravené již před úmrtím):

 • OP zemřelého
 • jeho kartičku pojištěnce
 • rodný a oddací list
 • lékařské zprávy, další nálezy

Je dobré vědět, že na ohlášení úmrtí není stanovena žádná zákonná lhůta. Jediný stanovený časový interval je, že při úmrtí ve zdravotnickém zařízení musí zůstat tělo zemřelého 2 hodiny na lůžku. V domácím prostředí toto není nijak specifikováno. Logický a všude ve světě praktikovaný postup je, že lékař pro konstatování smrti musí vidět posmrtné změny, které jsou jistými známkami smrti (posmrtné skvrny a posmrtná ztuhlost jsou tzv. jisté známky smrti a nastupují během několika hodin po úmrtí, 2-5 hod). U nás takový předpis není a někteří lékaři, hlavně RLP (Rychlé záchranné pomoci) chtějí být volaní ihned po úmrtí, jiní ctí interval 2 hodin.

Tedy, dojde-li k úmrtí v noci a Vy čekáte do rána, kdy budete volat PL, musíte počítat s tím, že zemřelý člověk po nějakém čase ztuhne (jedná se o hodiny). Proto, chcete-li jej sám (či s příbuznými) umýt a obléknout, je dobré tak učinit, než dojde ke ztuhnutí. Jinak mytí a oblékání zesnulého provádí také pohřební služba.

Lékař, který přijde konstatovat smrt, vyplní List o prohlídce mrtvého v několika exemplářích, originál si odnese s sebou a kopie nechá u Vás pro pohřební službu.

Pohřební službu si můžete vybrat a kontakty zjistit ve Zlatých stránkách. Pohřební služba přijede a odveze zesnulého a všechny kopie protokolu. S pohřební službou si také můžete domluvit čas, kdy chcete, aby pro zesnulého přijeli. Zaměstnanci pohřební služby vám řeknou, kdy a kam máte přijít v příštích dnech domluvit pohřeb. S sebou budete potřebovat svůj platný OP a také OP a rodný list zesnulého, protože pohřební služba za Vás může (chcete-li) zařídit záležitosti na matrice, která bude vystavovat úmrtní list.

I když je třeba v takové chvíli zařídit formální věci, je dobré najít si čas na rozloučení se zemřelým. Udělat tečku, vzdát mu hold, projevit úctu. Rozloučení usnadní i vyrovnávání se se ztrátou. 

Děkuji Vám za Váš dotaz, cením si toho, že se staráte o své rodiče, a přeji hodně sil.

S úctou

Anna Krutská