Chystám se znovu začít studovat. Jak si mohu zažádat o obnovení sirotčího důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 28. března 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, před 4 lety jse mpřerušila studium, byl přerušen i sirotčí důchod. Teď v září bych měla začít znovu studovat. Jak si mohu znovu zažádat o sirotčí důchod? Je mi 22 let, vím že do 26 let mám na něj nárok. Jak dlouho trvá vyřízení na úřadech a co vše k vyřízení potřebuji? Mám ještě jeden dotaz, známá mi říkala, že si myslí, (myslí, proto se ptám), že pokud mi byl sirotčí důchod pozastaven a nyní bych ho zase pobírala, tak za tu dobu, co jsem prý nestudovala, by mi měl být vyplacen zpětně. Je to pravda, mě to přijde jako hloupost. Moc Vám děkuji za odpovědi a přeji pěkný zbytek dne. Markéta Manhartová
Markéta
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, jak si můžete znovu zažádat o sirotčí důchod, co k tomu potřebujete a jak dlouho bude schválení trvat. Dále se ptáte, jestli Vám bude zpětně přiznán i sirotčí důchod za období, kdy jste nestudovala.

Dobrý den, paní Manhartová.

Nejprve k tomu, jak o sirotčí důchod žádat a co je k tomu potřeba – žádost o důchod po zemřelém se vyřizuje u okresní správy sociálního zabezpečení v místě trvalého bydliště žadatele, a to na předepsaných tiskopisech. Spolu s žádostí je třeba doložit úmrtní list, rodný list osiřelého dítěte, doklad o studiu a důchodový výměr zemřelého. Úřad má povinnost rozhodnout do 90 dnů od podání žádosti, ale existují výjimky, kdy lze lhůtu prodloužit z důvodu došetřování situace.

Ještě pro úplnost bych ráda dodala, že pokud si u studia budete chtít přivydělat, jsou k tomu jiné podmínky u rozdílných forem studia. U prezenčního formy studia si lze přivydělávat, u kombinované formy studia jsou možnosti přivýdělku omezené, lze vykonávat jen takovou výdělečnou činnost, která nezakládá účast na sociálním pojištění.

Dále píšete, že si nejste jista, zda by Vám měl být přiznán sirotčí důchod za období, kdy jste nestudovala. Pokud jste nestudovala a nesplňovala jste podmínky pro nárok na výplatu sirotčího důchodu, pravděpodobně Vám nebude zpětně přiznán. Chcete-li mít jistotu, doporučuji ověřit si informace na Call centru ČSSZ na tel. 800 050 248.

S pozdravem a přáním mnoha úspěchů

Veronika Drnková