Chystám se změnit prezenční studium na dálkové. Pobíráme s matkou pozůstalostní důchody. Může moje matka přijít o vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 28. ledna 2016 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, předem děkuji za dotaz a Váš čas. Jsem studentka prezenčního studia na VŠ. Pobírám sirotčí důchod a matka vdovský. Vím, že pokud bych přešla na kombinované (dálkové) studium, nadále bych mohla pobírat sirotčí důchod, pokud bych neplatila sociální pojištění. Jak to je ale s vdovským důchodem v takovémto případě? Měla by na něj matka dál nárok? S pozdravem Kristýna
Kristýna
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že pobíráte sirotčí důchod a Vaše matka vdovský. Chystáte se změnit formu studia na dálkové studium. Víte, že pro pobírání sirotčího důchodu nesmíte pracovat v takovém rozsahu, abyste musela být účastna pojištění. Ptáte se, jestli případná změna formy studia bude mít vliv na vdovský důchod Vaší matky.

Vážená slečno Kristýno,

při dálkovém studiu se klade omezení pouze na formu práce a výši výdělku, na rozdíl od prezenčního studia, kde to není nijak omezeno. Více informací ohledně studia na VŠ a souběžné práce najdete v modelové odpovědi – Sirotčí důchod – kombinované či dálkové studium na VŠ a výdělek.
Změna formy studia a práce nemá vliv na vdovský důchod rodiče. Vaše matka pobírá vdovský důchod, díky splnění podmínky péče o nezaopatřené dítě (studující dítě). Pokud tedy studujete, bude Vaše matka, nejvýše však do Vašich 26 let, pobírat vdovský důchod.
Pro bližší informace kontaktujte Call centrum ČSSZ, kde se po nahlášení Vašeho rodného čísla můžete bavit zcela konkrétně.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská