Chystám se starat o rodiče. Matka má průkazku ZTP ve III. stupni. Jak se doba péče promítne do důchodu a budu muset hradit sociální a zdravotní pojištění?

Odpověď na dotaz ze dne 26. ledna 2016 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, jsem ročník 1956 a mám ležící matku s průkazem ZTP ve III. stupni.vzhledem k tomu , že mám velice náročné zaměstnání na čas a nemohu okamžitě skončit a věnovat se svým soukromím věcem , tak jsem se rozhodl jako osoba OSVČ skončit a věnovat se výhradně starostí o rodiče. Otec již situaci nezvládá a vyhrožuje mi , osobní újmou. Například musím ihned řešit různé jeho požadavky jak administrativního , tak i jiného původu , nákupy , nemocnice. Vzhledem k tomu , že jsem finančně zajištěný , tak se chci nadále starat jen o rodiče , ale nevím jak se mi to promítne do důchodu a jestli budu muset hradit sociální a zdravotní pojištění. Děkuji za odpověď
Karel
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že se chystáte plně starat o své rodiče a převážně o ležící matku s průkazem ZTP III. stupně. Zajímáte se, jak se Vám doba péče promítne do důchodu a jestli si budete muset hradit sociální a zdravotní pojištění.

Dobrý den, pane Karle,

záleží na tom, jestli Vaše matka má vyřízený příspěvek na péči. Předpokládám, že jako držitelka ZTP III. stupně ano. Příspěvek na péči musí být přiznaný od II. stupně výše, aby se Vám jako pečující osobně doba péče započítala jako náhradní doba pro důchodové účely. Pokud tomu tak je, je nutné, abyste na úřadu práce, který o příspěvku rozhodl, nahlásil změnu pečující osoby. Na úřadě práce následně dostanete potvrzení o péči, které předáte Vaší zdravotní pojišťovně. Zdravotní pojištění bude za Vás hradit stát. Sociální pojištění po dobu péče neplatíte. Potvrzení o péči předáváte zpětně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, nejdéle však do 2 let po skončení péče.
Více informací získáte na našem portálu – příspěvek na péči.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská