Chtěla bych synovi darovat dům. Kdo po něm bude dědit?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 10. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, prosim, jak se bude dědit, když synovi daruji dům (před nebo v průběhu jeho manželství)?
A jak v případě, že se tam syn nastěhuje s nanželkou a společně tam udělají nějaké stavební úpravy? Kdo oak bude dědit a co? Jde ošetřit, aby to patřilo vždy jen mému synu a jeho potomkům? Pokud ano, kde? V závěti nebo dědické smlouvě či jinak? Jedná se o velmi mladé lidi. Moc děkuji za Vaše odpovědi. Jana

jana kruskova

Chcete synovi darovat dům. Ptáte se, kdo jej bude dědit pokud tam společně s manželkou provedou stavební úpravy. Přála byste si, aby dům patřil jen synovi, případně jeho dětem. 

Dobrý den,

pokud svému synovi darujete nemovitost (tzn. dojde k uzavření písemné smlouvy a k zápisu Vašeho syna jako vlastníka do katastru nemovitostí), bude jejím vlastníkem Váš syn. Nemovitost bude výlučně jeho i v případě, že bude ženatý, protože darované věci nepatří do společného jmění manželů.

Synovi darovaná nemovitost již nebude součástí řízení o Vaší pozůstalosti, neboť už nebude Vaším majetkem. Nemovitost budou dědit až případní dědici po Vašem synovi, tj. jeho potomci a manželka, nebo ti, které označí Váš syn ve své závěti.

Pokud by měla nemovitost zůstat po smrti syna pouze potomkům, nikoliv manželce jako dědici první dědické třídy, je třeba, aby syn takový způsob dědění ošetřil pořízením pro případ smrti (tedy závětí nebo dědickou smlouvou uzavřenou se svými dětmi).
 

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz