Chtěl bych odejít ze zaměstnání a starat se o maminku, která má příspěvek na péči. Je možné pobírat také podporu v nezaměstnanosti?

Odpověď na dotaz ze dne 10. června 2021 zobrazit původní dotaz
Maminka má příspěvek na péči II. stupně. Když bych zůstal doma ze zaměstnání tak píšete, že mohu pobírat i podporu, znamená to, že na ÚP nahlásím, že jsem opatrovník a dostanu i podporu? Tedy, že budu pobírat příspěvek na bezmocnost nebo ho nedostanu? Mamince je 83 let a má omezenou pohyblivost. Já budu mít 63 let a do důchodu půjdu roku 2022 v říjnu. Musel jsem pro ni postavit novou sprchu a WC bezbarierové. Myslel jsem si, že bych odešel ze zaměstnání a staral se o ni doma. Někdo říká, že při podpoře na příspěvek není nárok. Na Vašich stránkách jsem četl, že to asi jde, jestli se nepletu. Děkuji za radu.
Michael

Dobrý den, pane Michaeli,

nejste si jist, že když byste odešel ze zaměstnání a začal se starat o maminku pobírající příspěvek na péči 2. stupně, zda byste měl nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Když se rozhodnete ukončit zaměstnání z důvodu celodenní péče o maminku (protože maminka tuto péči zkrátka potřebuje), pak se evidovat na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání vůbec nebudete (jednoduše proto, že z důvodu celodenní péče pracovat ani nemůžete). Tím ani o podporu žádat nemůžete. O podporu však můžete požádat po ukončení péče o maminku.

Pokud se rozhodnete ukončit zaměstnání z důvodu nalezení takové práce, která by vám umožnila po část dne pečovat o maminku (pokud část dne maminka zvládne být sama doma bez vaší péče), můžete se zaevidovat na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a tím i požádat o podporu v nezaměstnanosti.

Když to shrnu, buď budete s příspěvkem na péči celodenně pečovat o maminku, ale bez možnosti požádat o podporu v nezaměstnanosti, nebo budete o maminku pečovat část dne a část dne budete pracovat. Pak v evidenci úřadu práce, do doby než si najdete takovou práci, můžete o podporu požádat. Podpora v nezaměstnanosti je vázaná na vaši možnost a ochotu pracovat. Nelze tedy celodenně pečovat o maminku a vedle toho pobírat podporu v nezaměstnanosti.

Zdravím Vás.

Oldřich Hanibal