Chtěl bych navštěvovat umírajícího příbuzného v nemocnici. Umožňuje zákon nějaké volno?

Odpověď na dotaz ze dne 31. července 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, umírá mi příbuzný v nemocnici a rád bych ho každý den navštěvoval. Avšak otvírací hodiny speciální jednotky péče se kryjí s hodinami v práci. Je možné ze zákona nějak mít pracovní volno, je mi jedno zda placené, neplacené na tyto návštěvy ? A napracovat si to nemohu. Děkuji, Prokeš
Karel Prokeš
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že byste rád pravidelně navštěvoval příbuzného v nemocnici. Bohužel návštěvní hodiny se kryjí s Vaší pracovní dobou. Zajímá Vás, zda je ze zákona možné čerpat pro tyto účely nějaké volno.

Dobrý den, pane Prokeši,

oceňuji, že hledáte možnosti, jak svého blízkého pravidelně navštěvovat.

V zákoníku práce, který vymezuje případy, ve kterých má zaměstnanec nárok na volno, ani v nařízení vlády, které rozpracovává detailněji osobní překážky v práci na straně zaměstnance, jsem nenašla možnost čerpat volno z důvodu návštěvy v nemocnici. Soudím, že tedy zákonný nárok na volno z tohoto důvodu bohužel nemáte.

Předpokládám, že jste asi vyzkoušel zeptat se ošetřujícího lékaře, zda by Vaše návštěvy mohly probíhat i mimo vymezené hodiny. Pokud to nenarušuje provoz oddělení a léčebné procesy, může Vám lékař vyjít vstříc.

Také nevím, zda jste o své situaci mluvil se zaměstnavatelem. Píšete, že si případné chybějící hodiny napracovat nemůžete. Nebylo by možné domluvit se na úpravě pracovní doby tak, abyste např. začal pracovat dříve a mohl dříve odejít? Případně se domluvit na výběru neplaceného volna? Patrně také záleží na tom, zda jde o nejbližších pár dní a je předpoklad, že Váš blízký bude z tohoto specializovaného oddělení případně propuštěn, ať už domů nebo na oddělení s volnějším režim.

Držím palce, ať se Vám podaří vaši situaci uspokojivě vyřešit.

Barbora Váchová