Chci se starat o známou, až se vrátí z nemocnice, příbuzní péči o ni neplánují. Jak na to, aby byla moje péče právně v pořádku?

Odpověď na dotaz ze dne 21. ledna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Jsem v kontaktu s paní , které je 80 let, nikdy nebyla vdaná, ani neměla děti. Pouze synovce a neteř ze strany sestry, která již zemřela. Tito se o ní nechtějí postarat. V současné době je paní v nemocnici a bude potřebná péče, po návratu nebude moci být sama. Do domova důchodců nechce a proto jsem se rozhodla, že bych si ji vzala domů a postarala se o ni , přesto , že nejsem v příbuzenském vztahu . V minulosti jsem již takto měla v péči svého tatínka. Co musím udělat , aby to bylo právně v pořádku ? Moc děkuji za odpověď.
Dadi

Dobrý den,

péče o osobu, která není v příbuzenském vztahu by měla být alespoň v tomto ohledu právně v pořádku, pokud nemocná souhlasí. Souhlas a soulad péče s přáními nemocné můžete podpořit třeba formou dříve vysloveného přání, ve kterém si paní může specifikovat, co by si do budoucna ve zdravotnické péči přála, což může být pro Vás úlevné při případném rozhodování.

Ráda bych ocenila to, že chcete paní péči poskytovat a předem se informujete o tom, jak je péči možné realizovat z právního hlediska.

Zároveň bych Vás ráda podpořila v přemýšlení o praktických záležitostech, které s péčí mohou souviset. Můžete požádat o příspěvek na péči a využívat ho pro zajištění péče, pokud budete s paní žít ve společné domácnosti. Další otázkou může být, jak zajistit vyzvedávání důchodu pro paní, je možné, abyste se stala zvláštním příjemcem dávek důchodového pojištění, je o to třeba zažádat na úřadu příslušné městské části.

Možná Vás napadnou další praktické otázky spojené s péčí, o kterých bude třeba uvažovat a probrat je s paní – jako, kdo je její praktický lékař a kde sídlí, jestli je paní i v péči specialistů a kteří to jsou, komu z rodiny si přeje dát zprávu, kdyby se s ní něco dělo atd.

Jelikož si nejsem jistá, co konkrétně máte na mysli otázkou, co musíte udělat, aby bylo vše právně v pořádku, dovolím si Vás nasměrovat na poradnu pro pečující, kde budou mít zkušenost se situacemi, jako je ta, na niž se chcete nachystat.
Je dobré se třeba osobně informovat v poradně pro pečující, např. Pečuj doma. Ohledně podrobnějšího právního rámce se můžete obrátit na některou z občanských poraden, kde mají zkušenost s takovými záležitostmi.

Přeji mnoho sil do péče.

S pozdravem

Veronika Drnková