Chci požádat o obnovu vdovského důchodu na základě péče o dítě. Hraje roli, že jde o nevlastní dceru manžela?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 9. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobry den, v roce 2022 mi tragicky zemrel manzel ve ve veku 42 let. Mne je 43 let a nyni mi skoncila rocni lhuta pro vyplaceni vdovskeho duchodu. Chtela bych pozadat o obnovu duchodu, jelikoz mam v peci a vychovavam 15 ti letou dceru, ktera nyni nastoupila prvnim rokem na stredni skolu. Dcera ale neni manzelova vlastni, ale samozrejme zila s nami. Zajima me, zda to hraje nejakou roli pri obnoveni duchodu. Dekuji za odpoved

Katerina Svobodova

Chcete si po roce požádat o obnovu výplaty vdovského důchodu, protože pečujete o nezletilou dceru. Ptáte se, jestli hraje roli, že dcera není zesnulého manžela.

Dobrý den,

nejprve mi dovolte vyjádřit upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho manžela.

Z pohledu nároku na vdovský důchodu se za nezaopatřené dítě považuje dítě, které má po zemřelém nárok na sirotčí důchod, a dítě, které bylo v rodině zemřelého vychováváno, jde-li o vlastní (osvojené) dítě vdovy, pokud žilo ve společné domácnosti v době, kdy bylo již manželství uzavřeno. Podmínka není splněna, například pokud dítě společnou domácnost nesídlí, péče o nezaopatřené dítě nastane až po úmrtí manžela nebo pokud by měl dítě do péče svěřen biologický otec.

Takováto žádost se zpravidla hodnotí individuálně a musí posoudit i právní oddělení, jestli byla podmínka splněna. Je tedy vhodné do žádosti napsat co nejvíce informací o délce společného soužití a délce manželství.

Doporučuji žádost podat, aby mohla příslušná správa sociálního zabezpečení posoudit Vaší konkrétní situaci a v případě kladného posouzení výplatu důchodu prodloužit.

Pro bližší informace se lze obrátit přímo na příslušnou pobočku ČSSZ, se kterou jste ohledně svého vdovského důchodu byla v kontaktu nebo na call centrum ČSSZ na čísle 800 050 248.

S pozdravem

Anna Hašplová

Dotaz zodpovídá

PhDr. Anna Hašplová

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz