Chceme zřídit vsypovou loučku, nabídnout osobnější rozloučení. Jaká povolení potřebujeme? Na které úřady se obrátit?

Odpověď na dotaz ze dne 20. července 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mám zájem se svojí kamarádkou vybudovat areál ze zelené louky, který by sloužil jako vsypová loučka s vysazováním stromů na místo uložení popela zemřelých ( vsypem nebo v ekologických urnách) až by zde vznikl časem háj. Na tomto místě bychom chtěly nabídnout pozůstalým možnost rozloučení s blízkým zemřelým způsobem podle jejich přání ( ne konvenční obřady na způsob pohřebních síní). Podobně jako mají už několikaletou praxi s alternativním pohřbíváním v " Lese vzpomínek" u Ďáblického hřbitova v Praze a nyní čerstvě otevřený přírodní ekologický hřbitov v Brně. U nás ve východních Čechách tuto možnost výběru pozůstalí nemají, máme touhu dostat tuto novou možnost vřelejšího a osobnějšího rozloučení do povědomí veřejnosti i v našem okolí. Chceme Vás požádat o radu jaká všechna povolení a pravidla by tento záměr obnášel a na jaké úřady se máme obrátit. Prosíme o radu a děkujeme za odpověď. Přejeme příjemný den Iveta Hrnčířová a Michaela Macková
Iveta Hrnčířová

Dobrý den, paní Hrnčířová,

obracíte se na nás ohledně pravidel, potřebných povolení a úřadů, kam je třeba se obrátit, když plánujete s kamarádkou zřídit ve východních Čechách vsypovou loučku a časem háj s ekologickými urnami. Rády byste pozůstalým nabídly i možnost jiného rozloučení, než jsou konvenční obřady.

Poradna www.umirani.cz odpovídá dotazy týkající se smrti a umírání. Váš dotaz adresovaný právníkovi svým obsahem a směřováním do daných oblastí nespadá, právnička odpovídá výhradně na dotazy s tématy dříve vyslovené přání, dědické řízení a eutanázie. Proto Vám odpovídám za redakci poradny.

Chápu, že hledáte cestu a způsoby, jak uskutečnit, co jste si s kamarádkou předsevzaly. Je hezké, že chcete rozšířit možnosti rozloučení se zesnulými a seznámit s nimi více i veřejnost ve východních Čechách.
Obávám se, že v naší poradně nemáme praktickou zkušenost s tím, co poptáváte a co byste ráda zjistila.
Ve Vaší věci se ale můžete zkusit obrátit na organizaci Ke kořenům, která ve spolupráci se Správou pražských hřbitovů založila přírodní hřbitov Les vzpomínek. Jak sama píšete, mají několikaletou zkušenost s tím, co byste rády realizovaly s kamarádkou. Ve východních Čechách pak můžete rovněž oslovit správu Lesního hřbitova v Hradci Králové.

Důležité informace najdete v zákoně o pohřebnictví. Další zákony a vyhlášky vztahující se k problematice pohřebnictví najdete na webu Unie pohřebních služeb nebo Sdružení pohřebnictví ČR.

S pozdravem a přáním dobrého vyřizování všeho potřebného

Tereza Lepešková