Chceme převézt urny mého otce a tchyně do Řecka autem či letadlem. Co je třeba zařídit?

Odpověď na dotaz ze dne 22. března 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den! V loňském roce zemřela manželova maminka a můj otec. Rádi bychom převezli jejich urny autem z CZ do GR . Rozhodujeme se mezi leteckým převozem nebo autem. Jaké doklady bude třeba zařídit, pro obě varianty? Je nutný překlad těchto případných dokladů do angličtiny nebo jiného jazyka (s ohledem na průjezd těchto zemí Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Makedonie)? Bude můj manžel potřebovat moji plnou moc, když se převozu autem nezúčastním? Mám zakoupenou letenku. Mnohokrát děkuji za odpovědi. Irini Vafiadu
Irini Vafiadu
Píšete, že byste chtěli převézt urny Vašeho tatínka a manželovy maminky do Řecka. Rozhodujete se mezi převozem letadlem a autem. Ptáte se, jaké doklady budete potřebovat pro obě varianty, jestli je potřebný překlad dokumentů do angličtiny nebo jiného jazyka a zda bude Váš manžel potřebovat od Vás podepsanou plnou moc, když se na cestu rozdělíte.

Vážená paní Vafiadu,

obecně se při převozu urny do jiné státu vyžaduje:

  • Potvrzení, že je urna hermeticky uzavřená (Sealing Certificate)
  • Doklad o kremaci (Cremation Certificate)
  • Úmrtní list (Death Certificate)

Je určitě dobré mít všechny dokumenty v angličtině. Pokud byste zvolili převoz letadlem, doporučuji kontaktovat dopředu vybranou leteckou společnost. Pro převoz ostatků mohou mít své vlastní podmínky. Nejčastěji se jedná o náležitosti, které by mělo splňovat zavazadlo, v němž budete urnu převážet.

Doporučuji se obrátit na některou českou pohřební službu a probrat s nimi všechny dotazy. Domnívám se, že překlady dokumentů do jazyka průjezdních zemí nejsou nezbytné, stejně jako plná moc, ale doporučuji si to ověřit. Případně se také můžete obrátit na velvyslanectví Řecka; předpokládám, že by mohli mít s touto situací přímou zkušenost.

S přáním všeho dobrého

Barbora Váchová