Bydlím v chráněném bydlení a pobírám příspěvek na péči. Tři týdny budu v rehabilitačním zařízení, mohu ho tam využít?

Odpověď na dotaz ze dne 5. září 2016 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, jsem umístěn v zařízení sociálních služeb - chráněné bydlení a pobírám PnP. Odjíždím na 3 týdny do soukromého rehabilitačního zařízení a prosím o sdělení, zda mi PnP náleží abych ho mohl využít v soukromém rehabilitačním zařízení a zde jsem povinen to někde hlásit? Předem velmi děkuji za odpověď. Fábera
Fábera
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že žijete v chráněném bydlení a pobíráte příspěvek na péči. Ptáte se, zda můžete tento příspěvek využít na pobyt v soukromém rehabilitačním zařízení, kam na tři týdny pojedete. Také se ptáte, zda jste povinen toto někde hlásit.

Dobrý den, pane Fábero.

Příspěvek na péči Vám náleží určitě, záleží spíše na tom, na které služby ho budete v daný čas využívat. Dle zákona přicházíte o nárok na příspěvek na péči až ve chvíli, kdy ve zdravotnickém zařízení strávíte celý kalendářní měsíc. Při kratší době pobytu Vám náleží příspěvek v plné výši.

Píšete, že jste umístěn v zařízení sociálních služeb, v chráněném bydlení. V tuto chvíli tedy pravděpodobně celý příspěvek na péči využíváte v rámci zde poskytovaných sociálních služeb. Pokud budete tři týdny mimo chráněné bydlení, nebudete tyto sociální služby využívat. Pokud se do chráněného bydlení budete po rehabilitačním pobytu opět vracet a své místo zde máte stále rezervované, budete platit nájemné a režii bydlení i v době své nepřítomnosti. Klíčové je, jak máte v chráněném bydlení nastavenou smlouvu o poskytování sociální služby, zda Vám po dobu Vaší nepřítomnosti umožní čerpat poměrnou část příspěvku na péči tam, kde péči v danou chvíli skutečně využíváte, tedy v rehabilitačním zařízení.
Co se týká povinnosti oznámit skutečnost Vašeho pobytu ve zdravotnickém zařízení, kam patří i soukromé rehabilitační zařízení, jste povinen písemně či osobně toto nahlásit na příslušný úřad práce do 8 dnů od nástupu. Za písemnou formu je považován i e-mail, telefonické oznámení nestačí. Do oznámení je třeba uvést jméno příjemce příspěvku, tedy Vaše, a další identifikační údaj, např. datum narození, rodné číslo nebo adresu trvalého bydliště. Dále přesné datum hospitalizace a zdravotnické zařízení, kde budete přebývat. Na závěr patří podpis toho, kdo oznámení činí. Pokud nevíte předem přesné datum ukončení rehabilitačního pobytu, učiníte oznámení dvě – jedno při nástupu do zdravotnického zařízení, druhé po ukončení pobytu.
Tuto informaci může úřadu práce nahlásit nejen příjemce příspěvku na péči, tedy Vy, ale i poskytovatel pomoci, tedy pracovníci chráněného bydlení. Ve Vaší situaci tedy doporučujeme domluvit se v chráněném bydlení, kdo z Vás toto oznámení učiní.

Přeji Vám přínosný rehabilitační pobyt.

Martina Tesařová