Budu studovat další bakalářské studium. Mám nárok na sirotčí důchod do 26 let a o prázdninách?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 4. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
Plánuji po letošním ukončení bakaláře navázat na dalšího bakaláře. Mám tedy nárok ještě do 26 roku na výplatu sirotčího důchodu? A mám nárok na vyplácení sirotčího důchodu i přes prázdniny?
Doklad o studiu doložím ihned po zápisu do nové školy.

Děkuji.

Eliška
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Letos ukončíte bakalářské studium. Plánujete navázat dalším bakalářským studiem. Ptáte se, zda budete mít nárok na sirotčí důchod do 26 let a zda Vám bude náležet i o prázdninách mezi studii.

Dobrý den,

při posuzování nároku na sirotčí důchod nehraje roli, že se jedná o druhé bakalářské studium. Sirotčí důchod Vám bude náležet po celou dobu, po kterou budete z pohledu zákona „nezaopatřeným dítětem“ – zjednodušeně řečeno, pokud budete studovat a bude Vám méně než 26 let. Pro úplnost doplňuju, že vliv na Váš nárok na sirotčí důchod by mohla mít výše případného přivýdělku. Pokud budete studovat prezenční formou, tak si lze přivydělávat neomezeně. V případě kombinovaného nebo dálkového studia je nárok na sirotčí důchod jen v případě, že výše přivýdělku nezakládá účast na pojištění.

Sirotčí důchod Vám bude náležet i po dobu prázdnin mezi studii, pokud doba mezi studii nepřesáhne dobu 3 měsíce.

Je možné, že Vám o prázdninách přijde dopis od ČSSZ s dotazníkem k vyplnění nebo s rozhodnutím o odejmutí sirotčího důchodu. Poté, co doložíte potvrzení o studiu, Vám bude důchod obnoven a automaticky doplacen i za pozastavené období.

V případě dotazů se můžete obrátit přímo na pracovnici pobočky okresní správy sociálního zabezpečení, kde mají agendu Vašeho důchodu na starosti.

S pozdravem

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz