Budu se vdávat, zůstane mi nárok na sirotčí důchod? A můžu mí nárok na sirotčí důchod i peněžitou pomoc v mateřství?

Odpověď na dotaz ze dne 20. srpna 2018 zobrazit původní dotaz
Dobry den chtela bych se zeptat odpovedi co jsem nasla mi prijdou neaktualni a vsade ruzne. Jedna se o sirotci duchod. Je mi 24 let a az do roku 2019 bych mela byt nadale studentkou prezencniho studia na VS. Koncem srpna se planuji vdat a zajimalo by me zda mi narok na sirotci duchod stale nalezi jelikoz zustavam stale studentem. A druha otazkou je narok na penezitou pomoc v materstvi v poslednim roce jsem jak pracovala na hl. Pracovni pomer, tak i nadale studovala v denim studiu. Splnuji dobu pro ochranou lhutu. Tudiz mam narok pripadne na sirotci duchod i PPM?
Gabriela
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
V první otázce zjišťujete, zda Vaše vdavky neohrozí výplatu sirotčího důchodu, za podmínky že zůstanete nadále studentkou. Ve druhé, zda budete mít nárok vedle sirotčího důchodu i na peněžitou dávku v mateřství. Upřesňujete, že ochrannou lhůtu splňujete.

Dobrý den, Gabrielo,

k první otázce. Za splnění podmínek má na sirotčí důchod nárok osiřelé nezaopatřené dítě. Uzavření manželství výplatě sirotčího důchodu nebrání, pokud trvá podmínka soustavné přípravy na budoucí povolání a sirotek nedosáhl věku 26 let.

U peněžité pomoci v mateřství je základní podmínkou jeho nároku účast na pojištění (tj. např. trvání pojištěného zaměstnání) v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.

Pokud splníte výše uvedené podmínky, nárok na PPM Vám vznikne i vedle sirotčího důchodu.

Zdravím Vás

Oldřich Hanibal